Санду в ООН закликала повністю вивести війська РФ із Придністров'я
"Республіка Молдова – держава, прихильна до миру. Ми, як і раніше, твердо прихильні пошуку мирного політичного рішення конфлікту в Придністровському регіоні нашої країни, рішення, яке ґрунтується на суверенітеті й територіальній цілісності Республіки Молдова в межах її міжнародно визнаних кордонів.... У дусі конституційного нейтралітету Республіки Молдова та міжнародного права я хотіла б повторити, що наша позиція щодо повного і беззастережного виведення російських військ залишається незмінною. Це охоплює вивезення або знищення боєприпасів зі складів у Колбасні, що створює загрозу безпеці й довкіллю в регіоні загалом", – сказала вона.
Молдова сподівається на підтримку міжнародної спільноти в цьому починанні, заявила Санду.
Контекст:
Придністров'я оголосило про суверенітет 1990 року, у зв'язку з чим між Молдовою і самопроголошеною республікою почався збройний конфлікт. Літом 1992-го бойові дії завершилися. У середині 90-х у Придністров'ї було введено контингент російських миротворчих сил. Політично конфлікт досі не врегульовано. Світова спільнота незалежності Придністров'я не визнала.
Санду 30 листопада 2020 року заявила, що у Придністров'ї перебуває оперативна група військ РФ, на розміщення якої не було домовленості з Молдовою. Вона запропонувала замінити російських військових цивільною місією під егідою ОБСЄ.
У МЗС РФ заявили, що проти виведення своїх миротворців із Придністров'я, а президент РФ Володимир Путін сказав, що Росія виведе війська, коли "буде налагоджено нормальний діалог між Придністров'ям і рештою Молдови".
За інформацією ТАСС, у Придністров'ї перебуває приблизно тисяча російських солдатів і офіцерів. Вони залучені в "миротворчу операцію" та охороняють склади, на яких зберігають понад 20 тис. тонн боєприпасів.