Саркозі заявив, що Україні не місце в Євросоюзі, а у Криму потрібен новий "референдум". В Офісі президента назвали його співучасником багаторічного злочину

Саркозі вважає, що з Путіним можна домовитися
Фото: ЕРА

Україна не має стати членом Євросоюзу, а має бути "мостом між Європою та Росією". Про це колишній президент Франції Ніколя Саркозі заявив в інтерв'ю Le Figaro, яке опублікували 16 серпня.

За його словами, "покликання України" не вступати в ЄС, а бути посередником між ним і РФ, залишаючись сполучною ланкою між Заходом і Сходом.

Коментуючи розв'язану РФ війну в Україні, він припустив, що Україні навряд чи вдасться повернути Крим, хоча визнав, що окупація півострова у 2014 році була "очевидним порушенням міжнародного права". Вважаючи, що Київ не впорається з окупантами, Саркозі думає, що вибір буде зроблено між замороженим конфліктом або виходом із ситуації за допомогою "незаперечних референдумів".

Колишній глава Франції також упевнений, що президент РФ Володимир Путін "не ірраціональний". Із ним можна домовитися, сказав в інтерв'ю Саркозі, згадуючи вторгнення Москви у Грузію 2008 року, коли, за словами Саркозі, він "переконав [Путіна] відвести свої танки".

Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк, коментуючи 17 серпня у Twitter думку експрезидента, назвав його "фантастично злочинною логікою", яка знову виправдовує загарбницькі війни Росії.

"Саме заохочення лідерами західних країн злочинних планів Путіна щодо захоплення чужих земель 2008-го й особливо 2014 року сприяло початку повномасштабної агресії в Європі й масовому вбивству українців. Заохочення Саркозі – це безпосередня співучасть у багаторічному злочині. Не можна заохочувати злочинців фразами "земля в обмін на мир". Немає жодних "нових територій Росії", немає жодних прав Росії на референдуми, немає жодних культурних чи мовних особливостей. Не можна торгувати чужими територіями, бо ти боїшся когось або тому, що ти товаришуєш із злочинцями", – написав він.

Подоляк наголосив, що Крим і Донбас – безумовна територія України. І єдиний спосіб реально зупинити війну – повернення на ці території міжнародного права.

"Росія має програти. Менше провокацій, менше суперечливих заяв, менше заохочень до злочину. Не можна у 2023 році повторювати "досвід Саркозі", який свідомо брав участь у злочинній змові для захоплення Росією українських територій із подальшою організацією масштабного геноциду і війни", – додав він.

Контекст:

Саркозі був президентом Франції з 2007-го до 2012 року. У березні 2021 року Саркозі засудили до трьох років позбавлення волі, два із яких – умовно. Суд визнав його винним у корупції й торгівлі впливом. 

У квітні 2022 року президент України Володимир Зеленський запросив Саркозі, а також колишню федеральну канцлерку Німеччини Ангелу Меркель відвідати Бучу Київської області, щоб побачити наслідки злочинів російських окупантів. Він нагадав, що того дня були 14-ті роковини саміту НАТО в Бухаресті, який не дав Україні дорожньої карти на вступ у НАТО. "Я запрошую пані Меркель і пана Саркозі відвідати Бучу й побачити, до чого за 14 років призвела політика поступок Росії. Побачити на власні очі закатованих українців і українок", – сказав президент.