Сейм Польщі схвалив законопроєкт, який дає президенту більше повноважень. Опозиція вважає його неконституційним
Усі три читання в Сеймі відбулися в один день. Під час попередніх голосувань Сейм відкинув пропозицію опозиції відхилити закон у цілому, пропозиції меншості також було відхилено. Тепер законопроєкт перейде на розгляд Сенату.
В опозиції вважають, що Дуда побоюється, що після виборів у жовтні 2024 року йому доведеться співпрацювати з новим опозиційним урядом, і тому хоче законодавчо гарантувати свій вплив на проведення зовнішньої політики.
Президентський проєкт підтримала фракція керівної партії "Право і справедливість", тоді як представники опозиції поставилися до пропозиції критично. На думку опозиції, нові правила неконституційні, а мотивацією їхнього введення є страх партії втратити владу і вплив на європейську політику.
Закон про співпрацю органів влади під час головування Польщі в Раді ЄС визначає принципи співпраці уряду із президентом, Сеймом і Сенатом щодо питань, пов'язаних із членством Польщі в ЄС.
Відповідно до закону, уряд має подавати президенту пропозиції щодо кандидатур на низку посад: члена Європейської комісії, члена Рахункової палати, судді Суду ЄС, генерального адвоката Суду Європейського союзу, члена економічного й соціального комітетів, члена комітету регіонів і директора Європейського інвестиційного банку. Президент має дати згоду або відмовити у призначенні кандидатів протягом 14 днів. Окрім того, рішення про позицію Польщі на засіданні Європейської ради чи міжнародній зустрічі за участю ЄС ухвалює уряд за погодженням із президентом.
Контекст:
Рада ЄС – один із двох законодавчих органів Європейського союзу. У неї входить 27 міністрів – по одному від кожного з урядів держав – членів Європейського союзу. Що пів року в Раді ЄС змінюється країна, яка головує. Наразі її очолює Швеція, вказано на сайті Ради ЄС.