Сейсембаєв про ситуацію в Казахстані: Протягом останніх 20 років я ніколи не спав так спокійно
"Наразі ситуація в Казахстані спокійна. Токаєв зробив кілька дуже добрих речей. По-перше, послання до народу Казахстану. По-друге, він зібрав курултай (консультативно-дорадчий орган при президенті Казахстану, який прийшов на зміну Національній раді громадської довіри. – "ГОРДОН") плюс провів поправки до конституції. Тобто він зробив кілька фактичних кроків, які засвідчують його настрій щодо проведення реформ", – сказав він.
Сейсембаєв зазначив, що ці реформи будуть не такими швидкими, проте "треба гнатися не за ідеальним сценарієм, а за ймовірністю настання ідеального сценарію".
Він навів приклад, що багато діячів хотіли бойкотувати поправки до конституції. Однак, на думку Сейсембаєва, набагато гірше залишити стару версію основного закону, де ще згадано єлбаси – титул "лідера нації", який раніше мав перший президент країни Нурсултан Назарбаєв, – і те, що володар титулу є недоторканним.
Бізнесмен додав, що серед плюсів нової версії конституції є заборона главам країни, Конституційного суду, парламенту та уряду бути членами партій. Також вона забороняє родичам президента обіймати поліцейські посади й очолювати національні компанії.
"Токаєв міг обнулити свій строк, тому що відбулися величезні зміни до конституції, але він не зробив цього... Я протягом останніх 20 років ніколи так спокійно не спав [без переживань] за свою країну", – підсумував Сейсембаєв.
Контекст:
У перші дні січня Казахстан охопили масові протести. Акції, які почалися як локальні мітинги проти підвищення цін на скраплений газ, набули загальнонаціонального і політичного характеру. Однією з вимог протестувальників був повний відхід Назарбаєва від влади.
За підсумками протестів Токаєв 5 січня відправив уряд у відставку й усунув Назарбаєва з посади голови Ради безпеки Казахстану.
У червні в Казахстані провели конституційну реформу – Токаєв обіцяв політичні перетворення після протестів. Згідно з ухваленими поправками, Казахстан перетворюється на президентську республіку з домінантними повноваженнями парламенту, а Назарбаєва позбавили статусу "єлбаси".