"Щоб підтримати Україну, досить просто бути людиною". Про що говорила представниця України на врученні Нобелівської премії миру
Центр громадянських свобод разом із російською й білоруською правозахисною організаціями нагородили Нобелівською премією миру.
Матвійчук зазначила, що цього року на оголошення лауреатів премії чекала вся Україна.
"Ми розцінюємо її як визнання зусиль українського народу, що сміливо виступив проти спроб зруйнувати мирний розвиток Європи, та як відзначення важливості роботи правозахисників у попередженні воєнної загрози в усьому світі. Ми пишаємося, що сьогодні вперше українська мова прозвучить на офіційній церемонії", – сказала вона, і зал відреагував оплесками.
Правозахисниця говорила, що війна Росії проти України триває вже дев'ятий рік, розповіла про загибель немовляти внаслідок російського ракетного удару і згадала про боротьбу за права та свободи в інших країнах світу, яка триває за "надзвичайно складних обставин".
"Тому сьогодні я спробую, бодай постараюся, поставити правильні питання, щоб ми почали ці рішення шукати", – наголосила Матвійчук.
Вона сформулювала п'ять запитань:
- Як повернути важливість правам людини?
- Як почати називати речі своїми іменами?
- Як забезпечити мир для людей у всьому світі?
- Як забезпечити справедливість для постраждалих від війни?
- Як глобальна солідарність може стати тим, чого ми прагнемо?
Росія навмисне завдає болю цивільному населенню України, навмисне знищує цивільну інфраструктуру, щоб зламати спротив українців, наголосила Матвійчук.
"Росія [після окупації Криму] повірила, що може робити все, що захоче, – сказала вона. – Російські війська цілеспрямовано знищують житлові будинки, церкви, школи, лікарні, розстрілюють евакуаційні коридори, ув'язнюють людей у фільтраційних таборах, проводять примусові депортації, викрадають, катують та вбивають на окупованих територіях. Російський народ буде нести відповідальність за цю ганебну сторінку своєї історії та прагнення силоміць відновити колишню імперію".
Українці хочуть миру, але він не настає, коли країна, на яку напали, здається, – це окупація, наголосила правозахисниця. Вона говорила про загибель цивільних у Бучі та закликала не йти на поступки диктаторам.
"У цій війні ми боремося за свободу в усіх її сенсах. І платимо за це найвищу ціну. Ми, громадяни України всіх національностей, не маємо обговорювати своє право на суверенну та незалежну Українську державу і розвиток української мови та культури. Як люди, ми не маємо узгоджувати право визначати свою ідентичність та самостійно робити свій демократичний вибір. Кримські татари та інші корінні народи не мають доводити своє право вільно жити на рідній землі у Криму", – наголосила вона.
Матвійчук додала: цінності – це те, що визначає поведінку громадян "не тоді, коли легко, а тоді, коли нам важко".
"Ми не маємо стати дзеркалом держави-агресора. Це не війна двох держав, це війна двох систем – авторитаризму і демократії. Ми боремося за можливість будувати державу, в якій права кожного захищені, влада підзвітна, суди – незалежні, а поліція не б'є мирні студентські демонстрації на центральній площі столиці", – продовжила вона.
Українцям потрібно подолати травму війни й затвердити вибір українського народу, визначений революцією Гідності, наголосила правозахисниця.
Вона закликала створити міжнародний трибунал для притягнення до відповідальності президента РФ Володимира Путіна, Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, "та інших воєнних злочинців".
"Так, це сміливий крок. Але ми маємо довести, що верховенство права дійсно працює, а правосуддя існує, бодай і відкладені в часі, – наголосила Матвійчук. – Ми хочемо, щоб наші діти не були змушені проходити через війни та страждання. Ми маємо взяти відповідальність, щоб не перекласти на їхні плечі те, що мусимо зробити ми, їхні батьки. Людство має шанс подолати глобальні кризи та вийти на новий шлях світорозуміння. Час узяти відповідальність. Ми не знаємо, скільки у нас цього часу. І оскільки це церемонія вручення Нобелівської премії миру під час війни, я дозволю собі звернутися до людей у всьому світі із закликом до солідарності. Ви не маєте бути українцями, щоб підтримати Україну. Достатньо бути просто людиною".
Контекст:
Вручення Нобелівської премії відбулося в Осло, крім цьогорічних переможців, були присутні лауреати 2020-го і 2021 року. Окрім Центру громадянських свобод, Нобелівською премією миру комітет нагородив російську правозахисну організацію "Меморіал" і білоруського правозахисника, главу правозахисного центру "Весна" Олеся Біляцького. Це рішення викликало неоднозначну реакцію в Україні.
Біляцького на церемонії не було, оскільки він із літа минулого року перебуває у в'язниці в Білорусі, зазначає "ВВС News Україна". Глава російського "Меморіалу" Ян Рачинський на врученні був присутній. В ефірі ВВС він заявив, що влада РФ рекомендувала йому відмовитися від нагороди. Рішення комітету нагородити представників трьох країн він назвав "чудовим".
Матвійчук від спільного з ним інтерв'ю відмовилася, наголошує мовник. "У нас війна, і ми хочемо зробити голос українських правозахисників помітним", – пояснила вона в ефірі програми BBC HARDtalk.