Шендерович: Два погляди на головну катастрофу XX століття – Другу світову війну: англійське "Ніколи знову" і російське "Можемо повторити" G

Шендерович: Ми не усвідомили своєї відповідальності за цю війну
Фото: Шагал / Facebook

В авторській програмі засновника видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона російський письменник, публіцист і телеведучий Віктор Шендерович висловив думку, що росіяни не усвідомлюють Другу світову війну як катастрофу.

У росіян і жителів Західної Європи відрізняються погляди на Другу світову війну. Таку думку в ефірі авторської програми засновника інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона висловив російський письменник-сатирик, публіцист і телеведучий Віктор Шендерович.

"Погано те, що вона не стала минулим для російського народу. Тому що у нас немає єдиного розуміння, яка це була катастрофа. У більшості це асоціюється, як і раніше, з перемогою, із силою, зі святом, ідіотським гаслом "Можемо повторити". Протилежність англійському Never again – "Ніколи знову". А ми "можемо повторити". Ось два погляди на цю найголовнішу катастрофу XX століття – 50 мільйонів загиблих", – сказав він.

Письменник підкреслив, що в Росії "не усвідомили це як катастрофу".

"Ми не усвідомили своєї відповідальності за цю війну. Я думаю, що відсотків 90 росіян не в курсі, що Другу світову війну [глава СРСР Йосип] Сталін і [глава нацистської Німеччини Адольф] Гітлер розв'язали на двох разом, що це спільне рішення, що ця війна розпочата нами, що ми несемо за це відповідальність. Ця амнезія дуже небезпечна. Ми бачимо, що це відгукується новою кров'ю, це імперське відчуття. Ми, повторюю, не усвідомили XX століття як катастрофу і не усвідомили Другу світову війну як частину своєї відповідальності. Це дуже серйозна драма, і драма не теоретична: це загрожує, повторюю, новою кров'ю, як усякий невивчений урок матінки-історії", – пояснив Шендерович.

Шендерович: Путін призначав губернаторами своїх охоронців. Там проводили кастинг на найбільш безтрепетний поцілунок найвищої дупи. Читайте повну версію інтерв'ю

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

23 серпня 1939 року СРСР і Німеччина вирішили розділити сфери впливу у Східній Європі і підписали договір про ненапад. Документ відомий як пакт Молотова – Ріббентропа, за прізвищами міністрів закордонних справ СРСР і Німеччини, які поставили під ним підписи. За тиждень після укладення пакту Німеччина напала на Польщу, що стало початком Другої світової війни. Закінчилася війна 2 вересня 1945 року капітуляцією Японії.

У РФ стверджують, що СРСР "ніколи не був союзником гітлерівської Німеччини" і що він вимушено підписав договір про ненапад. У МЗС Росії у 2019 році заявили, що цей крок дав змогу Радянському Союзу відтермінувати початок війни майже на два роки і зміцнити обороноздатність країни, "тим самим було врятовано сотні тисяч життів".