Східні країни – члени НАТО "розлючені" і очікують від Байдена на роз'яснення через його ідею діалогу з Путіним – ЗМІ

Пропозиція Байдена найбільше стурбувала Литву, Латвію, Естонію, Польщу та Румунію, повідомив один зі співрозмовників Bloomberg
Фото: EPA
Країни на східному фланзі НАТО критично відреагували на ідею президента США Джо Байдена про обговорення з РФ її претензій щодо розширення Альянсу на схід за участю кількох "головних" країн – членів Альянсу. Про це 9 грудня написало Bloomberg із посиланням на джерела.

Пропозиція Байдена найбільше стурбувала Литву, Латвію, Естонію, Польщу та Румунію, повідомив один зі співрозмовників агентства.

Союзники, зокрема, побоюються, що переговори зіграють на руку Росії, давши змогу вбити клин між США та європейськими союзниками або між країнами – членами НАТО із Європи.

Джерело Bloomberg повідомило, що одна з країн Альянсу "розлючена" і хоче негайних пояснень щодо планів Байдена.

Інший співрозмовник розповів, що союзники на східному фланзі НАТО стурбовані можливими поступками на переговорах із Москвою у контексті "політичних гарантій" та обмежень на діяльність НАТО, щоб заспокоїти президента РФ Володимира Путіна.

Контекст:

Путін під час розмови з Байденом 7 грудня заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України. "Тому Росія серйозно зацікавлена в отриманні надійних, юридично зафіксованих гарантій, що виключають розширення НАТО у східному напрямку та розміщення у суміжних із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь", – сказав він.

У Білому домі зазначили, що Байден не пішов на поступки російській стороні щодо питання ймовірного вступу України до НАТО.

Після бесіди з Байденом Путін анонсував створення РФ і США спецструктури для обговорення питання членства України в НАТО. Водночас Путін назвав розширення НАТО на схід завдяки Україні "одним із головних питань гарантування безпеки Росії на середньострокову і навіть стратегічну перспективу".

Байден заявив, що обговорить із РФ і союзниками по НАТО стурбованість Кремля розширенням Альянсу на схід. За словами американського президента, у зустрічі "на найвищому рівні" візьмуть участь РФ, США і "принаймні" чотири головні союзники Вашингтона по НАТО.

Байден не уточнив, що це за чотири основні союзники США по НАТО, але до і після онлайн-бесіди з Путіним він розмовляв із президентами та главами урядів ФРН, Франції, Італії та Великобританії.