"Обурливий акт, вчинений режимом Лукашенка". США вимагають від Білорусі звільнити Протасевича

Заяву опублікував глава Держдепартаменту США
Фото: ЕРА
США розкритикували дії Білорусі щодо авіарейсу Ryanair, унаслідок чого було затримано опозиційного блогера, одного із засновників Telegram-каналу NЕХТА Романа Протасевича. Заяву про це від імені державного секретаря США Ентоні Блінкена опубліковано 23 травня на сайті Держдепартаменту.

"Сполучені Штати рішуче засуджують примусове змінення напрямку польоту між двома країнами – членами ЄС і подальше затримання й арешт журналіста Романа Протасевича в Мінську. Ми вимагаємо його негайного звільнення. Цей обурливий акт, вчинений режимом Лукашенка, поставив під загрозу життя більше ніж 120 пасажирів, зокрема громадян США", – ідеться в документі.

У Вашингтоні висловили занепокоєність і вимагають розслідування повідомлень про причетність до інциденту спецслужб Білорусі й використання білоруських військових літаків.

"З огляду на ознаки того, що вимушене приземлення ґрунтувалося на неправдивих приводах, ми підтримуємо якнайшвидше засідання ради Міжнародної організації цивільної авіації для розгляду цих подій", – підкреслив Блінкен.

Він нагадав, що "незалежні ЗМІ є важливою опорою верховенства закону і життєво важливим компонентом демократичного суспільства".

"Сполучені Штати вкотре засуджують переслідування режимом Лукашенка, які тривають, і довільні затримання журналістів. Ми підтримуємо білоруський народ у його прагненні до вільного, демократичного й успішного майбутнього і підтримуємо його заклик до режиму поважати права людини й основні свободи", – указано в заяві держсекретаря США.

Контекст:

23 травня екстрене приземлення нібито через повідомлення про замінування зробив літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса. В аеропорту Мінська провели перевірку, вибухових пристроїв не виявили. Слідком Білорусі повідомив про порушення кримінальної справи у зв'язку з неправдивим замінуванням.

Під час повторного контролю пасажирів затримали ПротасевичаВлада Білорусі інкримінує йому низку кримінальних статей.

Telegram-канал "Пул Первого", що інформує про діяльність Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, повідомив, що за дорученням Лукашенка в небо підняли винищувач і він буде супроводжувати пасажирський літак "до кордону з Литвою".

Глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс повідомляв у Twitter, що загалом на борту перебував 171 пасажир із 18 країн.

Пояснити приземлення рейсу в Мінську, випустити всіх пасажирів або провести розслідування інциденту вимагали в низці країн, зокрема в ЛитвіПольщіАвстрії та Німеччині.

Літак уже вилетів із Мінська. Радник білоруської опозиціонерки Світлани Тихановської Франтішек Вячорка розповів у ефірі телеканала "Україна 24", що з Білорусі не вилетіло двоє пасажирів рейсу Ryanair – Протасевич і його дівчина.

NЕХТА – найвідоміший білоруський опозиційний ресурс, який здобув масову популярність на тлі протестів проти підсумків президентських виборів 2020 року, його заснував журналіст Степан Путило. Офіс каналу розташований у Польщі. У NЕХТА є два основні канали в Telegram: на NЕХТА Live підписано 1,2 млн осіб, на NЕХТА – 580 тис. Також є сатиричний канал LUXTA, на який підписано 138 тис. осіб. 

Telegram-канали NЕХТА і NЕХТА Live визнали екстремістськими в Білорусі. Білоруська влада вимагала від Польщі видати Протасевича і Путила "з урахуванням особливої суспільної небезпеки їхньої злочинної діяльності".