Шушкевич: Звернення Цепкала до Путіна – рекламний крок. Він чудово знає, що президенту РФ подобається Лукашенко
Проросійська позиція білоруського дипломата Валерія Цепкала, який звернувся до президента РФ Володимира Путіна із проханням підтримати вільні вибори в Білорусі, – тимчасове явище. Таку думку виданню "ГОРДОН" висловив ексглава Верховної ради Білорусі Станіслав Шушкевич.
Білоруський дипломат Валерій Цепкало, який претендував на участь у президентських виборах у Білорусі, в опозицію ніколи не входив і служив владі, а його звернення до президента Росії Володимира Путіна – рекламний хід. Про це в коментарі інтернет-виданню "ГОРДОН" заявив перший керівник незалежної Білорусі Станіслав Шушкевич.
"Запам'ятаймо, що Цепкало в опозицію не входив і в опозиційних структурах участі не брав. Він – високоосвічена людина, яка закінчила Московський державний інститут міжнародних відносин, знає англійську мову, прекрасно розуміє все, що відбувається в Білорусі. Він був на посадах, які затверджує [президент Білорусі Олександр] Лукашенко. Цепкало служив владі, поки не зрозумів, що можна, загалом, служити краще. Тому й висунувся в кандидати. А проросійськість його, я думаю, – тимчасове явище", – зазначив співрозмовник.
Політик вважає, що Цепкало звернувся до Путіна з рекламною метою.
"Сподіватися на якусь підтримку Путіна? Я дивуюся наївності Цепкала. Це високоосвічена людина. Відкритий лист Путіну – рекламний крок. Цепкало чудово знає, що Путіну подобається Лукашенко. Білоруський президент спочатку хизується, говорить про незалежність, а потім виконує будь-які вказівки Путіна, тільки б дали чергову позику", – зазначив Шушкевич.
Він вважає, що через лист лідеру РФ незалежній кандидатці на пост президента Світлані Тихановській не варто дистанціюватися від Цепкала.
"[Віктора] Бабарика та Цепкала виключили з перегонів – одного відправили до в'язниці, другому вдалося втекти. Зараз Тихановській немає сенсу дистанціюватися від Цепкала й Бабарика, які підтримували її. У них дуже гідні програми. Це люди, які йдуть демократичним шляхом. Сама Тихановська дуже змістовна людина, чудово виступає, логічно мислить. Це самостійний гідний політик, якого приємно бачити", – підкреслив Шушкевич.
На його думку, виграти вибори у Лукашенка суперники не зможуть через фальсифікації.
"У Білорусі відбувається те, що подобається Путіну й усій російській владі, – це фальсифікація виборів. Абсолютно очевидно, у Лукашенка немає підтримки достатньої, щоб мріяти про обрання. Чотири дні попереднього голосування. Жодної людини від опозиційних сил не включили до виборчих комісій. Можна підробляти що завгодно. Може, Тихановська і виграє перегони, але голоси підрахують так, що програє. Таке не раз робили в Білорусі. Думаю, уже створено і на повну працює якийсь відділ фальсифікації голосів при нашому КДБ. Тож хай як у реальності люди голосуватимуть, Лукашенко припише перемогу собі", – резюмував політик.
4 серпня претендент на пост президента Білорусі Валерій Цепкало, якого не допустили до виборів, звернувся з відкритим листом до президента Росії Володимира Путіна. Політик заявив, що білоруська влада всіляко перешкоджає проведенню вільних і чесних виборів, і попросив російського лідера "підтримати проведення вільних президентських виборів у Білорусі й засудити проведену білоруським режимом антинародну та антиросійську політику".
У Білорусі 4 серпня почалося дострокове голосування на виборах президента, яке триватиме до 8 серпня включно. На 9 серпня заплановано основне голосування.
Головних конкурентів Лукашенка на виборах – банкіра Віктора Бабарика і дипломата Валерія Цепкала – до участі не допустили. Бабарика та його сина Едуарда затримали у червні за обвинуваченням у фінансових махінаціях, Цепкало покинув країну і зараз перебуває в Україні.
У зв'язку із цим штаби Бабарика та Цепкала вирішили об'єднатися зі Світланою Тихановською, дружиною блогера Сергія Тихановського. Його теж не допустили до виборів, однак зареєстрували його дружину.
Усього на пост глави держави претендують п'ятеро осіб: Лукашенко, Тихановська, співголова об'єднання "Говори правду" Андрій Дмитрієв, ексдепутатка Палати представників Анна Канопацька і лідер партії "Білоруська соціал-демократична Грамада" Сергій Черечень.