Шустер пояснив, чому у США досі не засудили Трампа
"Трамп теж злочинець. Якщо людина ставить під сумнів американську конституцію, звісно, вона є злочинцем. Людина, яка 6 січня [2021 року] поводиться так, як вона повелася, практично закликаючи людей іти... Комісія, яка це розслідувала, дійшла висновку, що Трамп закликав безпосередньо людей іти на парламент Сполучених Штатів. Розумієте, це ж найтяжчий злочин політичний", – сказав він.
На думку Шустера, у питанні офіційного засудження Трампа щось гальмується у надрах усього апарату юстиції Сполучених Штатів чи загалом в американському політикумі.
"Але я думаю, що це однаково довгий процес. Тобто засудити президента... Якщо ви ухвалюєте вирок президенту, ви маєте бути на 100% переконливими. Уся країна має в це повірити. Я думаю, важливо для суспільства демократичного, особливо для суспільства, яке живе за американською конституцією, переконати всі сторони, навіть прибічників Трампа. Тому це такий довгий процес. Я думаю, там є політичний складник, у цьому немає сумніву. Я думаю, що республіканський істеблішмент, коли вони обиратимуть кандидата у президенти, – у мене надія радше, ніж відчуття, – що вони скажуть, що Трамп токсичний і руйнівний для Республіканської партії", – сказав він.
Контекст:
Трамп обіймав посаду президента США з 2017-го до 2021 року. Стосовно нього двічі розпочинали процедуру імпічменту: у зв'язку з імовірним тиском на президента України Володимира Зеленського у справі про розслідування діяльності сина нинішнього президента США Джо Байдена в Україні, а також у зв'язку зі штурмом Капітолія прибічниками Трампа 6 січня 2021 року, але обидва рази без успіху.
Трамп 6 січня 2021 року на мітингу перед Білим домом закликав своїх прибічників іти до будівлі Конгресу, де мали оголосити переможцем виборів демократа Джо Байдена. Протестувальники вирушили до будівлі Конгресу США і штурмом узяли її.
Заворушення в Капітолії спричинили оголошення Трампу імпічменту Палатою представників. Автори резолюції висунули йому одне обвинувачення у підбурюванні до масових заворушень. Вони вважають, що Трамп зрадив довіру на посаді президента і 6 січня, коли протестувальники взяли штурмом будівлю Конгресу США, "наразив на серйозну небезпеку урядові інститути США, поставив під загрозу цілісність демократичної системи і перешкоджав мирному переданню влади".
23 грудня 2022 року спецкомітет Палати представників США завершив 18-місячне розслідування про штурм Капітолія й опублікував 814-сторінкову доповідь. У ній ідеться про те, що колишній президент США Дональд Трамп брав участь у змові з метою скасування результатів виборів президента США і не зробив жодних дій, щоб завадити своїм прибічникам атакувати Капітолій. "Головною причиною [інциденту] 6 січня була одна людина, колишній президент Дональд Трамп, за яким пішло багато інших. Жодна з подій 6 січня не відбулася б без нього", – ідеться у звіті.
6 січня 2023 року видання The New York Times повідомило, що колишня партнерка поліцейського Браяна Д. Сікніка Сандра Гарца вимагає виплатити моральну компенсацію в розмірі $10 млн. У своєму позові Гарца назвала Трампа винним як загалом у "насильстві 6 січня", так і в смерті офіцера Сікніка. Сікнік став п'ятою жертвою подій 6 січня 2021 року, померши наступного дня в лікарні.