Шустер про видання ордера на арешт Путіна: У нього імунітет президента. Його не можуть заарештувати G

Шустер: Насильницька депортація дітей це така пляма, яку не можна змити
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com
За ордером Міжнародного кримінального суду (МКС) президента РФ Володимира Путіна зможуть заарештувати лише після того, як він відійде від влади. Таку думку в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман висловив телеведучий Савік Шустер.

"Реакція Москви очікувана – для них це нічого не означає. Тому що їхній так званий парламент ухвалив і президент підписав закон про те, що верховенство права на російському боці, а міжнародного права немає. Тому для них ця новина не є великою. Але для України, цитую Офіс президента України, "це історичне рішення". Я радше погоджуся з українською стороною. Чому? Тому що Росія є ядерною наддержавою, постійним членом Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй, і її президент отримує ордер на арешт за те, що він незаконно депортує дітей, що спростувати неможливо. Переважну частину доказів уже задокументовано. Насильницька депортація дітей зачіпає кожну країну однаково. Діти – це діти. Коли ви депортуєте дітей насильно – це така пляма, яку не можна змити", – наголосив Шустер.

Бацман поцікавилася, що рішення МКС означатиме для Путіна на практиці.

"У нього імунітет президента. Його не можуть заарештувати. Ось дивіться, візьмімо [президента Югославії наприкінці 1990-х Слободана] Мілошевича, його видав сам югославський уряд. Тобто якщо хтось інший прийде до влади, а Путін буде ще живий, то він може Путіна передати до Гаазького трибуналу. Але щоб його заарештували... Скажімо, ось він приземляється в Парижі на зустріч із президентом Франції Еммануелем Макроном, приїжджає Інтерпол і його заарештовує – ні, це неможливо. Тому що він чинний президент", – сказав Шустер.

Водночас він наголосив, що після того, як каденція Путіна завершиться, його зможуть заарештувати.

"Але ж це неважливо. Із цією плямою ти ходиш, і всі знають. Розумієте, якби всі знали, що хтось серійний убивця, а його чіпати не можна. Ну ось він ходить по планеті, але всі знають, що він серійний убивця, ти тримаєшся трохи віддалік і намагаєшся з ним спільних справ не мати, а головне – не мати спільних рішень, незрозуміло, чим обернеться", – вважає Шустер.

"Я згадую статтю в серпні 2022 року, яку написав колишній заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов, який створив департамент війни в Україні. Він документував усі воєнні злочини росіян, починаючи із 2014 року. Його стаття була присвячена цьому політичному кіднепінгу. Він казав, що вивезення українських дітей у Росію, те, що робить Путін і путінська влада, – це геноцид. Це найшвидша й найзрозуміліша історія, яку можна довести щодо Путіна і щодо Кремля", – зауважила Бацман.

"Я абсолютно згоден. Депортація дітей і перевиховання, тобто насильницька зміна внутрішнього світу людини, особливо в такому віці, коли все таке крихке, коли все формується ще, – це величезний злочин. Цей злочин гірший, ніж той злочин, за який зараз японці платитимуть південнокорейцям, тобто примусову працю під час Другої світової війни. А тут депортація й насильницьке перевиховання дітей – цього не можна пробачити, за це довічно треба давати", – додав Шустер.

Відео: Алеся Бацман / YouTube

Контекст:

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна й дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України до Росії.

Україна наполягає на створенні спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України, оскільки Міжнародний кримінальний суд та інші схожі інституції на цьому етапі не можуть розглядати справи щодо таких злочинів. Цю ідею вже підтримала низка європейських та міжнародних інституцій, зокрема Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, парламентські асамблеї НАТО та ОБСЄ, а також окремі країни.

23 березня генпрокурор України Андрій Костін і секретар МКС Пітер Льюїс у Гаазі (Нідерланди) підписали угоду про відкриття офісу суду в Україні. Костін назвав це ще одним кроком щодо забезпечення повної відповідальності Росії за воєнні злочини в Україні.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що це дасть змогу "міжнародній юстиції стати ще активнішою у розслідуванні злочинів російських військових на нашій українській землі".