Шустер розповів, як перемога республіканців на виборах у США позначиться на постачанні зброї в Україну
Республіканська партія США навряд чи ініціюватиме повне припинення допомоги Україні, навіть у разі перемоги на проміжних виборах у листопаді. Таку думку в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман висловив телеведучий Савік Шустер.
Він вважає, що є ймовірність, коли республіканці здобудуть більшість у Конгресі, але вона не 100-відсоткова.
"Я розумію, що сьогодні головна проблема Сполучених Штатів – економіка: інфляція, зростають ціни на енергоносії. Хоча я бачу, що з безробіттям не все так погано. Тобто чинник, який завжди відіграє певну роль у виборі. Так, можливо, республіканці візьмуть більшість. Я не думаю, що ця більшість буде переважною. Я не думаю, що республіканці настільки короткозорі, що вони скажуть, що Україна – це не пріоритет, що "ми не виписуватимемо", як вони кажуть, blank check Україні", – зазначив Шустер.
За його словами, передвиборчі заяви представників Республіканської партії можуть суттєво відрізнятися від того, як вони діятимуть, якщо виграють вибори.
"Те, що вони кажуть під час передвиборчої кампанії, – це одне. Коли відповідальність буде в них, якщо вони виграють... Я думаю, що війна у Європі завжди закінчувалася для США, у XX столітті точно, великою кількістю власних жертв. А своїх жертв що демократи, що республіканці дуже хочуть уникнути. Ми розуміємо, що за президента [США Джо] Байдена у разі, скажімо, тактичного ядерного удару вони скажуть: "Спокійно. Не реагуйте занадто жорстко, щоб не образився Кремль?" Якось я не вірю, що це різко зміниться. Західна культура, західна цивілізація розуміють, що ця війна – цивілізаційна, те, що відбувається в Україні, – це геноцидна війна. [Президент РФ Володимир] Путін декларував, що такої країни немає і такого народу немає. Тому це свого роду Голокост у XXI столітті", – резюмував Шустер.
Лідер республіканців у нижній палаті Конгресу Кевін Маккарті 19 жовтня заявив, що якщо Республіканська партія переможе на проміжних виборах у листопаді, то обсяги допомоги Україні наступного року зменшать. Спікер Ради нацбезпеки США Джон Кірбі, коментуючи заяву Маккарті, зазначив, що обидві провідні партії американського Конгресу – Демократична та Республіканська – виступають за підтримку України й адміністрація Байдена працює над тим, щоб ця підтримка тривала.
Канал NBS News 20 жовтня повідомив, що багато кандидатів від Республіканської партії, яких підтримує колишній президент США Дональд Трамп, ставлять під сумнів обсяг американської допомоги, яку виділяють Україні. За їхніми словами, США мають нагальніші внутрішні проблеми. Вони також заявляють, що європейські союзники мають надавати Україні більше допомоги.
Водночас серед республіканців є й прихильники підтримки України, що, як зазначив канал, відображає "глибокі розбіжності" в партії щодо України та зовнішньої політики загалом.
Зокрема, 21 жовтня лідер республіканської меншості в Сенаті Мітч Макконнелл закликав адміністрацію Байдена швидше надавати військову допомогу Україні, а також додати до пакету допомоги більше систем ППО.
За даними NBS News, у Конгресі США зараз обговорюють новий пакет допомоги Україні в розмірі майже $50 млрд.
Контекст:
Після повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну 24 лютого Сполучені Штати активно підтримують Україну, регулярно надаючи озброєння та фінансову допомогу.
Зокрема, у США ухвалили закон про лендліз для України. Крім того, у Пентагоні заявили, що Сполучені Штати планують забезпечити Україну зброєю на "місяці та роки наперед".
У Пентагоні 4 жовтня повідомили, що з січня 2021 року США надали Україні допомогу у сфері безпеки на суму понад $17,5 млрд, з 2014 року – понад $19,6 млрд, з початку повномасштабної війни, розв'язаної проти України Росією, – $16,8 млрд.
14 жовтня Байден підписав розпорядження, згідно з яким США виділяють Україні новий пакет військової допомоги на $725 млн.
20 жовтня Байден заявив, що стурбований тим, що низка представників Республіканської партії виступають за скорочення допомоги для України.