Швеція хоче припинити розслідування щодо підриву "Північних потоків" – ЗМІ

За даними ЗМІ, шведський прокурор Матс Люнгквіст планує оголосити про завершення розслідування найближчими днями
Фото: EPA

Шведська прокуратура, імовірно, хоче завершити розслідування атак на газогони "Північний потік". Про це 6 лютого заявили журналісти німецьких медіа Süddeutsche Zeitung, NDR, WDR і Zeit.

За даними ЗМІ, шведський прокурор Матс Юнгквіст планує оголосити про завершення розслідування найближчими днями.

У понеділок, 5 лютого, Юнгквіст уже заявляв газеті Expressen, що незабаром буде новий розвиток подій у розслідуванні вибухів на трубопроводах "Північного потоку". Журналісти припускають, що шведська влада не змогла знайти конкретного підозрюваного. 

Закінчення шведського розслідування не впливає на провадження в Німеччині, яке ведуть федеральна прокуратура та федеральне відомство кримінальної поліції. 

Цілком імовірно, що завершення розслідування справи про диверсії у Швеції може навіть зіграти на руку німецькій прокуратурі, підкреслюють журналісти. Адже тепер шведська влада може передати німецьким колегам усі наявні докази. Тоді Швеція відмовиться від своїх претензій на кримінальне переслідування й підтримає німецький процес.

Німецькі слідчі особливо цікавляться частинами розірваних труб, які шведські військові витягли з Балтійського моря незабаром після вибухів восени 2022 року. Виявлені там сліди вибухових речовин мають порівняти з тими, які німецькі слідчі виявили на вітрильній яхті "Андромеда". За даними німецького слідства, судно все ще залишається актуальною зачіпкою, яка може вивести на підозрюваних.

Контекст:

"Північні потоки" – газогони між Росією та Німеччиною, які пролягають дном Балтійського моря. Перший "Північний потік" потужністю 55 млрд м&³3; газу на рік на сьогодні зупинено. "Північний потік – 2" аналогічної потужності побудовано, і він готовий до експлуатації, але не запрацював через санкційні обмеження.

У ніч на 26 вересня 2022 року в економічній зоні Данії зафіксували витік на одній із гілок магістралі "Північний потік – 2". Пізніше схожі витоки зафіксували на обох гілках першого "Північного потоку". Незадовго до виявлення витоків шведські й данські сейсмологічні станції зафіксували підводні вибухи.

Міністри оборони Данії, Швеції, Норвегії, Фінляндії та Ісландії назвали подію диверсією. Країни, яких торкнувся інцидент, проводять розслідування. На місці події виявили сторонні предмети, повідомили у Службі держбезпеки Швеції. Аналіз засвідчив залишки вибухових речовин на них.

Президент країни-агресора РФ Володимир Путін заявив, що пошкодження газогонів "Північний потік" і "Північний потік – 2" організували західні країни, а США "є головним вигодонабувачем". Західні країни свою причетність до інциденту заперечують. В Офісі президента України вважають, що диверсія на газогонах була вигідна Росії.

У березні 2023 року The New York Times із посиланням на офіційних осіб США повідомила, що диверсії на газогонах, за даними американської розвідки, нібито здійснило "проукраїнське угруповання", члени якого є противниками російської влади. У США й Німеччині після цього закликали дочекатися результатів розслідування. Міністр оборони України в той час Олексій Резніков заявив, що Україна не причетна до інциденту.