Словаччина закупила 2 млн доз російської вакцини проти COVID-19 "Супутник V"

Російська вакцина проти COVID-19 "Супутник V" врятує "тисячі життів", заявив Матович (у центрі на фото)

Фото: Igor Matovic / Facebook
Першу партію препарату проти коронавірусу російського виробництва "Супутник V" в аеропорту "Кошице" зустрічав прем'єр-міністр країни Ігор Матович.

Словаччина отримала першу партію вакцини проти COVID-19 російського виробництва "Супутник V". 1 березня із Москви в Кошице 200 тис. доз препарату проти коронавірусу доправив словацький військовий літак. Про це пише "Радио Свобода".

Літак в аеропорту "Кошице" зустрічав прем'єр-міністр Словаччини Ігор Матович. За його словами, договір на постачання 2 млн доз вакцини підписали 27 лютого.

"Хоча нам не вірили, ми отримали 2 млн вакцини "Супутник V" для Словаччини, які врятують тисячі життів", – написав Матович у Facebook. Половина партії має надійти в березні – квітні.

Словаччина другою в Європейському союзі після Угорщини отримала російську вакцину "Супутник V" (вакцинація російським препаратом в Угорщині розпочалася 11 лютого). Хоча препарат не схвалило Європейське  агентство з лікарських засобів для використання в ЄС, його зареєструвало Нацагентство Словаччини, що займається сертифікацією лікарських препаратів.

Як пише "Радио Свобода", низка політичних сил у Словаччині, зокрема президентка Зузана Чапутова, закликала не купувати у Росії вакцини, не схваленої ЄС. За словами Матовича, якби у країні була достатня кількість схвалених ЄС вакцин проти COVID-19, то Словаччина не зверталася б до РФ.

Вакцинацію препаратом "Супутник V" у Словаччині можуть розпочати за два тижні.

Вакцину "Супутник V", розроблену центром імені Гамалії, зареєстрували в Росії 11 серпня минулого року. Президент Росії Володимир Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і пройшла всі перевірки.

Водночас вакцина зазнала критики в науковій спільноті, оскільки її зареєстрували до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність. Міжнародний журнал The Lancet писав про ефективність на рівні 91,6%.

Водночас група російських учених зазначала, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим та етичним нормам розроблення ліків. Росіяни, яким зробили щеплення, скаржилися на різні побічні ефекти – гарячку, втрату нюху, підвищений тиск.

У Росії проводять масову вакцинацію вітчизняним препаратом, його також схвалили, за даними виробника, у 39 країнах.

Згідно з результатами опитування "Левада-центру", проведеного в лютому 2021 року, препаратом проти COVID-19 "Супутник V" готова вакцинуватися менше ніж третина росіян, 37% росіян побоюються побічних ефектів після імунізації.