Словенія вирішила визнати незалежність Палестини. В Ізраїлі обурились і закликали не робити цього

Визнання Палестини – єдиний шлях для ізраїльтян і палестинців співіснувати в мирі, зазначила глава МЗС Словенії Файон
Фото: EPA

Уряд Словенії 30 травня ухвалив рішення про визнання незалежності й суверенітету Палестини. Про це повідомляє у Х МЗС країни.

Зазначають, що рішення винесуть на розгляд парламенту – Національних зборів Словенії.

"Визнання Палестини – єдиний шлях для двох держав і народів співіснувати в мирі. Кількість однодумців серед європейських країн зростає, і це явний знак того, що Євросоюз бере на себе дедалі активнішу роль у розв'язанні конфлікту", – наголосила глава МЗС Словенії Таня Файон.

Міністр закордонних справ Ізраїлю Ісраель Кац розкритикував намір словенської влади.

"Рішення уряду Словенії рекомендувати словенському парламенту визнати Палестинську державу є нагородою [палестинському угрупованню] ХАМАС за вбивства, зґвалтування, знущання з тіл, обезголовлення немовлят і зміцнює іранську вісь зла, одночасно завдаючи шкоди тісній дружбі між словенським й ізраїльським народами. Я сподіваюсь, що словенський парламент відхилить цю рекомендацію", – написав дипломат у X.

Associated Press зазначило, що якщо парламент ухвалить рішення, то Словенія стане 10-м членом ЄС, який офіційно визнає Палестинську державу (загалом до блоку входить 27 держав).

Контекст:

Створення двох незалежних держав – Ізраїлю й Палестини – на місці історичного регіону Палестина передбачає резолюція Генасамблеї ООН 1947 року. Однак цей план не реалізували.

У 1988 році Палестина, яка частково перебуває під контролем Ізраїлю, оголосила про незалежність. На цей момент її визнало 139 зі 193 країн – членів ООН, зокрема Україна. Палестина має статус спостерігача в ООН, надання повноцінного членства можливе лише за рішенням Радбезу ООН, проте його блокують США.

22 травня Норвегія, Ірландія й Іспанія оголосили про визнання державності Палестини. Після цього Ізраїль відкликав послів із цих країн, а прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху назвав це рішення "винагородою терору" після різанини, яку палестинські бойовики влаштували 7 жовтня 2023 року.

У Білому домі заявили, що Палестинську державу потрібно створити через прямі переговори з Ізраїлем, а не через одностороннє визнання.