Солонін: Замість того, щоб перекрити вентилі на газових трубах, "цивілізований" світ думає, як би на Путіні заробити
За його словами, політики перед Другою світовою війною "напружено думали": "А як би на цьому конфлікті в Європі щось підзаробити, що тут можна хапнути для себе, для своєї партії".
"А в підсумку ми відправляємо мільйони людей на фронт, перетворюємо їх там на рване м'ясо і такою ціною це все закінчуємо. І ніяк не хочуть люди робити висновки. Зараз вони дивляться на товариша Кім Чен Ина, дивляться на тегеранських аятол, дивляться на товариша [Володимира] Путіна і думають: "А як би можна було на цьому заробити?" – сказав історик.
Ведуча запитала: "А з Путіним не та сама історія зараз відбувається?"
"Бодливій корові бог рогів не дає. Якщо говорити хоч трохи серйозно, я не бачу жодних підстав до того, щоб Путін міг зробити лиходійство такого масштабу або принаймні порівнянного. Водночас треба розуміти, що для конкретних людей (скажімо, для загиблих на Донбасі) не так цікаво, який був масштаб. Це загинули близькі люди. Тому рогів бог не дав, але вже багато зроблено, ще багато чого вони можуть зробити. І так, дійсно жахлива ситуація: весь так званий цивілізований світ ходить і думає, як би на цьому заробити, замість того, щоб перекрити вентилі на газових трубах і закінчити питання", – сказав він.
Контекст:
23 серпня 1939 року СРСР і Німеччина вирішили розділити сфери впливу у Східній Європі і підписали договір про ненапад. Документ відомий як пакт Молотова – Ріббентропа, за прізвищами міністрів закордонних справ СРСР і Німеччини, які поставили під ним підписи. За тиждень після укладення пакту Німеччина напала на Польщу, що стало початком Другої світової війни. Завершилася війна 2 вересня 1945 року капітуляцією Японії.
У 1941 році Німеччина із союзниками, всупереч договору, напала на СРСР. Період із 22 червня 1941 року до 9 травня 1945 року в російській історіографії називають Великою Вітчизняною війною.
У РФ стверджують, що СРСР "ніколи не був союзником гітлерівської Німеччини" і що він вимушено підписав договір про ненапад. У МЗС Росії у 2019 році заявили, що цей крок дав змогу Радянському Союзу відтермінувати початок війни майже на два роки і зміцнити обороноздатність країни, "завдяки цьому було врятовано сотні тисяч життів".
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до Російської Федерації не визнають Україна і більшість країн світу.
Відразу після анексії Криму у 2014 році Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.