Соловей: Під час зустрічі Сі Цзіньпін говорив Путіну, що Росії треба йти на поступки, а той, як кажуть, апелював: "Ви ж комуністи, ви проти капіталістичного Заходу" G

Сі Цзіньпін і Путін зустрічалися в Москві у березні. За даними Солов'я, президент Росії "фактично шантажував" свого китайського колегу
Фото: EPA

Під час візиту глави КНР Сі Цзіньпіна до Росії йому не вдалося домовитися з президентом країни-агресора Росії Володимиром Путіним щодо більшості суперечливих питань, зокрема Москва не змогла переконати Китай постачати їй зброю. Про це з посиланням на свої інсайди в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону розповів російський політичний аналітик, доктор історичних наук Валерій Соловей.

"Сі Цзіньпін м'яко, але непохитно, із цією, знаєте, китайською переконливістю говорив йому, що "треба б якось піти на мир [з Україною]". До того ж, можу сказати, що в розмовах Сі Цзіньпін, хоч і посилався на китайський ["мирний] план", говорив про те, що Росії треба йти на поступки. Зрозуміло, що в письмовому документі про це не йшлося, але в розмові про це йшлося. Водночас Володимир Володимирович протягом чотирьох годин пояснював йому: "Якщо ви, китайські брати, дасте нам зброю, то ми зламаємо Україну і тим самим повалимо НАТО. Ну ви ж цього хочете, ви ж боретеся із Заходом! Ви ж комуністи!" Розумієте? Це було приголомшливо, кажуть. Апеляція Путіна до ідеології! "Ви ж, – каже, – комуністи, ви ж проти капіталістичного Заходу... Добре, проти імперіалістів", – переказав розмову Путіна і Сі Цзіньпіна Соловей.

За його даними, після цієї бесіди стало очевидно, що порозумітися "не те що неможливо, але вкрай важко".

Соловей вважає, що в Путіна "серйозний ментальний збій", він діє неадекватно, тому не можна відкидати можливість застосування Росією ядерної зброї, про що теж йшлося під час зустрічі з китайським лідером.

"Покладатися на те, що Сі Цзіньпін заборонив або вмовив Путіна не користуватися ядерною зброєю, – повірте, це нісенітниця. Це абсолютна нісенітниця. Хай що вони сказали в декларації, це не означає, що цю опцію знято з порядку денного. Цього не буде аж до кінця [війни]. Навіть більше, дуже цікаво, як це Путін обігрував у розмові. Він казав: "Нам потрібна зброя, багато зброї. І якщо, не дай боже, український контрнаступ досягне успіху... Ви ж розумієте, я не можу програти". Він фактично шантажував. І це його погляд на ситуацію. Тож можу сказати, що від того, що почне відбуватися навесні, пізньої весни, дуже багато залежить. І не тільки в суто воєнній динаміці, а й, безумовно, у російській внутрішній політиці", – припустив політичний аналітик.

За інформацією Солов'я, Китай не остаточно відмовив Росії у наданні зброї, а відклав це питання до літа, коли стане зрозумілим, наскільки успішним є український контрнаступ.

"Того, що хотів особисто Путін, він не отримав. Точніше, він отримав туманну обіцянку, що, можливо, влітку Китай буде готовий розглянути постачання озброєння. Чому влітку? Пояснення цьому дуже просте, і Путін це чудово розуміє: китайці так само будуть дивитися на результати українського контрнаступу. Якщо цей наступ виявиться дуже успішним, то Китай ніколи не захоче бути на боці постраждалої країни, тим паче країни, яка програла. Ніколи! Якщо цей наступ виявиться неуспішним або малопродуктивним... А Росія готується його відбивати, готується досить інтенсивно, принаймні щодо будівництва оборонних рубежів... Інша річ, що бракує техніки. Катастрофічно бракує. Так от, якщо китайські товариші побачать, що Україна зупинилася, тоді вони можуть надати допомогу. Вони вирішать надати допомогу для того, щоб, як вони вважають, якнайшвидше вивести на можливість миру, але вже тому, що до цього може бути більше схильна Україна", сказав він.

Соловей підкреслив, що контрнаступ українських сил "перетворюється на дуже важливий аспект", від нього залежить розвиток подій не тільки в Україні, а й у світі.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Китай від початку нападу РФ на Україну демонструє нейтральну позицію і прямо не засуджує дій Москви.

За даними ЗМІ, Китай надає Росії технології, які їй необхідні для ведення війни проти України, а китайські компанії, зокрема пов'язані з урядом, у 2022 році передали Росії приблизно 1 тис. штурмових гвинтівок, понад 12 тонн бронежилетів і запчастини для безпілотників.

У лютому 2023 року ЗМІ повідомили, що, за даними американської розвідки, Китай обмірковує можливість надання Росії летальної військової допомоги. США застерегли КНР від такого кроку. Станом на початок квітня, як заявили у Держдепі США, Вашингтон не фіксував передавання китайської зброї у Росію. В українській розвідці сумніваються, що китайська влада зважиться на такий крок.

У березні Сі Цзіньпін здійснив триденний візит до Росії. Напередодні візиту речник МЗС України Олег Ніколенко заявив, що Україна чекає від Пекіна впливу на РФ для припинення війни. Президент РФ і китайський лідер підписали дві спільні заяви. У цих заявах ідеться про "поглиблення відносин всеосяжного партнерства і стратегічної взаємодії РФ і Китаю".

Західні ЗМІ прогнозували, що після візиту до Москви Сі Цзіньпін зателефонує президенту України Володимирові Зеленському. Поки розмови не відбулося.