Спеціальний прокурор просить Верховний суд США ухвалити рішення за позовом Трампа про імунітет
Спеціальний прокурор Джек Сміт 22 грудня попросив Верховний суд США у прискореному порядку вирішити, чи має експрезидент США Дональд Трамп право на абсолютний президентський імунітет від кримінальних обвинувачень через його спроби скасувати президентські вибори 2020 року. Про це пише Bloomberg.
У своїй заяві Сміт закликав суддів розглянути відмову федерального судді скасувати обвинувальний висновок проти колишнього президента, минаючи стадію апеляційного суду. Прокурор заявив, що це "має першорядне суспільне значення" і що вирішити питання потрібно якнайшвидше.
Сміт сказав, що одночасно просить Федеральний апеляційний суд прискорити розгляд апеляції Трампа на рішення окружного судді США Тані Чуткан. Його мета – гарантувати, що Верховний суд зможе ухвалити рішення до закінчення строку своїх повноважень, який настає зазвичай наприкінці червня. Якщо судді відмовляться прийняти справу негайно, вони можуть зробити це після ухвалення рішення апеляційного суду.
Ця заява знаменує собою перший випадок, коли Верховний суд попросили втрутитися в одну із чотирьох кримінальних справ проти Трампа, які очікують розгляду.
Поки що незрозуміло, як швидко відреагує суд. Судді тільки розпочали канікули й не планують проводити ще одну приватну конференцію для обговорення невирішених питань до 5 січня. Сміт попросив суд передати запит на відповідь Трампа до 18 грудня.
Суддя Чуткан раніше відкинула заяви Трампа про те, що він має "абсолютний імунітет" від обвинувачення у втручанні у вибори, оскільки воно ґрунтується на діях, які він зробив під час свого перебування при владі.
Контекст:
Загалом проти Трампа висунули 91 обвинувачення в чотирьох кримінальних справах.
Зокрема, проти Трампа порушили справи про незаконне поводження із секретними документами, спробу фальсифікації результатів виборів і незаконне витрачання коштів, зібраних на президентську кампанію.
Прокурор Сміт розслідує спроби скасувати вибори у США 2020 року, які призвели до нападу на Капітолій США 6 січня 2021 року. Слідство стосувалося, зокрема, висування фальшивих виборців у штатах, у яких програв Трамп, і кампанії тиску на його тодішнього віцепрезидента Майка Пенса з метою скасування виборів.
Водночас Трамп усе-таки продовжує свою передвиборчу кампанію щодо участі у виборах президента США 2024 року.