Спецпризначенці ВМС США взяли на абордаж і потопили судно, яке везло хуситам іранські ракети
Центральне командування збройних сил США (CENTCOM) 11 січня в Х повідомило, що спецпризначенці військово-морських сил США перехопили вантаж зі зброєю з Ірану для хуситів.
Американські військові захопили дау (тип торгових суден, поширений у цьому регіоні, конструкції яких не змінюють століттями), котре перевозило компоненти балістичних і крилатих ракет іранського виробництва, зазначили в командуванні.
Серед вилученого – двигуни, системи наведення й боєголовки для балістичних ракет середньої дальності і протикорабельних крилатих ракет, а також компоненти, пов'язані з протиповітряною обороною, розповіли в CENTCOM.
Зброю, як засвідчив попередній аналіз, було призначено для використання хуситами під час нападів на міжнародні торговельні судна, що прямують транзитом через Червоне море.
Судно з компонентами ракет штурмував підрозділ "морських котиків" (Navy SEALs) ВМС США біля сомалійського узбережжя в міжнародних водах Аравійського моря. CENTCOM зазначає, що це був "складний абордаж", який спецпризначенці провели за підтримки гелікоптерів і безпілотників.
Дау визнали небезпечним, сили ВМС США затопили його. Місцеперебування 14 членів його екіпажу "визначають відповідно до міжнародного права", заявили в CENTCOM.
Американський генерал Майкл Ерік Курилла заявив, що Іран, як продемонстрував випадок із дау, і далі надсилає сучасну летальну допомогу хуситам і "активно сіє нестабільність у регіоні", порушуючи міжнародне право й резолюції Радбезу ООН.
Контекст:
19 листопада 2023 року хусити, які підтримують палестинське терористичне угруповання ХАМАС у його війні з Ізраїлем, пригрозили атакувати ізраїльські судна в Червоному морі та Баб-ель-Мандебській протоці, що з'єднує Червоне море з Аравійським, повідомляв телеканал Al Arabya.
Після цього стало відомо про захоплення хуситами судна Galaxy Leader, яке ходить під прапором Багамських Островів і прямувало з Єгипту до Індії. Була інформація, що на судні є українці. The Guardian писала 17 грудня, що судно досі під контролем хуситів.
Були й інші напади на цивільні судна, їх обстрілювали ракетами або безпілотниками й намагалися захопити.
12 січня США й Великобританія завдали серії авіаударів із військових баз хуситів у Ємені, повідомила низка ЗМІ. Офіційні заяви про атаку випустили президент США Джо Байден і прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак. Американський президент зазначив, що ці удари – пряма відповідь на безпрецедентні напади хуситів на міжнародні морські судна в Червоному морі.
12 січня хусити помилково атакували ракетою танкер із російською нафтою, про це Reuters повідомило з посиланням на Ambrey. На думку експертів компанії, судно помилково обрали як мішень на підставі застарілої загальнодоступної інформації, що пов'язує судно з Великобританією, хоча реальні дані змінилися п'ять місяців тому.
13 січня армія США завдала нових ударів по хуситах у Ємені, атакувавши їхню радарну установку з корабля ракетами Tomahawk.