Спецпрокурор США заявив, що Байден – "людина похилого віку з поганою пам'яттю". Президент відповів: "Я знаю, що я, чорт забирай, роблю"
У США журналісти другий день обговорюють здоров'я й пам'ять 81-річного президента США Джо Байдена, матеріали про це з'явилися в усіх впливових ЗМІ, зокрема, CNN, The New York Times, Politico.
8 лютого мін'юст США опублікував звіт, у якому йшлося про рішення не висувати проти Байдена обвинувачень в умисному зберіганні секретних документів. Cпеціальний прокурор Роберт Гур дійшов такого висновку: Байден вважав, що йому можна зберігати вдома особисті блокноти із секретною інформацією, тому прокурори не зможуть довести в суді намір президента порушити закон. Окремо він зазначив, що глава Білого дому співпрацював зі слідством.
Але у звіті є фраза, яка спровокувала скандал. Гур охарактеризував Байдена як "добросердечну людину похилого віку з поганою пам'яттю", оскільки під час розмови зі слідчим він не зміг згадати, коли помер його син Бо Байден (він помер у 2015 році від пухлини головного мозку).
Президент відповів на звіт на брифінгу 8 лютого, його стенограму опубліковано на сайті Білого дому. Байден сказав, що радий, що спеціальний прокурор вирішив не висувати проти нього обвинувачень і що той визнав його готовність співпрацювати зі слідством.
Але потім журналісти запитали Байдена про його пам'ять, чим "помітно розгнівали" президента, зазначив CNN.
"Я маю добрі наміри і знаю, що, чорт забирай, я роблю. Я президент і я поставив цю країну на ноги", – заявив він.
Журналісти й далі поверталися до цієї теми. "Наскільки погана у вас пам'ять? Чи зможете ви залишатися на посаді президента?" – запитав у Байдена хтось із репортерів.
"У мене настільки погана пам'ять, що я дозволяю вам говорити", – відповів він.
Окремо Байден зупинився на ситуації із сином.
"У звіті приділяють увагу деяким формулюванням моїх спогадів про події. Є навіть згадка про те, що я не пам'ятаю, коли помер мій син. Як, чорт забирай, він [прокурор] посмів порушити це питання? Чесно кажучи, коли мені поставили це запитання, я подумав, що це не їхнє чортове діло, – сказав президент. – Кожен День пам'яті ми проводимо службу на згадку про нього, на якій присутні друзі, родичі й люди, які його любили. Не потрібно, щоб хтось нагадував мені, коли він помер".
Говорячи про майбутні вибори у США і про те, чому саме він має стати кандидатом від Демократичної партії і, ймовірно, боротися з кандидатом від республіканців Дональдом Трампом, Байден відповів: "Бо я найкваліфікованіша людина в цій країні, щоб стати президентом Сполучених Штатів і завершити справу, яку розпочав".
Контекст:
Байден – найстарший президент в історії США. Як пише Reuters, опитування засвідчують, що американці стурбовані тим, що президентом може стати людина, якій більше ніж 75 років. Трампу, котрий теж має намір балотуватися вдруге, 77 років.