Співробітник адміністрації президента Білорусі на знак протесту написав заяву про звільнення

Під час сутичок у Білорусі постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих
Фото: ЕРА

Співробітник адміністрації президента Білорусі Артем Проскалович заявив, що не вважає більше можливим бути юристом на державній службі.

Співробітник адміністрації президента Білорусі Артем Проскалович на знак протесту написав заяву про звільнення. Про це він повідомив в Instagram 13 серпня.

Держслужбовець, який обіймав посаду заступника начальника управління законодавства у правоохоронних та військовій сферах головного державно-правового управління адміністрації президента, опублікував фото своєї заяви про звільнення.

"Більше не вважаю за можливе бути юристом на державній службі", – підписав Проскалович своє фото в соцмережі.

На знак протесту проти спірних результатів виборів президента низка підприємств Білорусі почала страйк. Зокрема, ЗМІ повідомляли про страйк на Білоруському металургійному заводі, на Жабінківському цукровому заводі та в Інституті хімії нових матеріалів НАН Білорусі, а також на Мінському електротехнічному заводі.

Окрім цього, у соцмережах поширюють відео, на яких білоруські спецпризначенці позбуваються своєї форми та відзнак на знак протесту проти розгону мирних демонстрацій у країні.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п'ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав чинний президент Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів одержала менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.

Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести. Вони тривали 10-го, 11-го і 12 серпня. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.

Акції супроводжують сутички протестувальників та міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня затримали 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис., 11 серпня – більше ніж 1 тис., 12 серпня – приблизно 700. Затриманим інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.

За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці повідомили телеканалу "Белсат", що чоловік помер унаслідок влучання світлошумової гранати. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в зачиненому автозаку, який прямував у СІЗО.

Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. Із такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва й інші. У США та ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.