США готові відповідати на шкідливі дії Росії – Білий дім
Текстову версію брифінгу опублікували на сайті Білого дому.
Псакі запитали, як в американській адміністрації оцінюють ескалацію поблизу кордону України.
Прессекретарка Білого дому відповіла, що Штати щодо цього питання тісно спілкуються з європейськими союзниками. Псакі наголосила, що у 2021 році США вже витратили понад $400 млн на підтримку суверенітету України.
ЗМІ уточнили у речниці адміністрації Джо Байдена, чи готові США збільшити військову допомогу Україні, про що у Києві публічно просили Вашингтон, а також надати військових радників.
"Ми перебуваємо у тісному контакті з українськими лідерами, але мені сьогодні нема чого анонсувати", – сказала Псакі.
У Держдепартаменті говорили 10 листопада, що США продовжать роботу над наданням військової допомоги Україні.
22 листопада телеканал CNN із посиланням на джерела повідомив, що адміністрація Байдена розглядає можливість надсилання в Україну додаткового озброєння через загрозу нападу з боку Росії.
До пакету військової допомоги Україні можуть увійти протитанкові та бронебійні системи Javelin, міномети, а також системи протиповітряної оборони.
Міноборони США також наполягає на переданні Україні деякого обладнання, яке раніше планували відправити до Афганістану. Зокрема, російські гелікоптери Мі-17.
Водночас деякі чиновники в адміністрації США стурбовані тим, що доправлення в Україну гелікоптерів і систем ППО може бути розціненою в Москві як серйозна ескалація конфлікту.
Контекст:
30 жовтня 2021 року американська газета The Washington Post написала, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння у високопосадовців у США та Євросоюзі. 1 листопада видання Politico опублікувало супутникові фото, зазначивши, що на них видно військову техніку, яку РФ нібито стягнула до кордонів України.
У Головному управлінні розвідки (ГУР) Міноборони України повідомили 2 листопада, що жодних змін на кордоні з РФ не відбулося.
У Кремлі відмовилися коментували публікацію Politico.
6 листопада канал CNN повідомив, посилаючись на свої джерела, що директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс приїжджав до Москви через нарощування російських військ біля кордону України. 8 листопада Bloomberg із посиланням на дані військово-розвідувальної компанії Janes написало, що Росія перекидає танки до українського кордону.
10 листопада США попередили владу Росії про потенційні негативні наслідки будь-якого зростання загрози безпеці України через "незвичайну військову активність" РФ поблизу українського кордону. У Пентагоні закликали Росію пояснити концентрацію військ поблизу України.
18 листопада начальник ГУР Міноборони Кирило Буданов говорив, що Росія веде масштабну спецоперацію проти України з дестабілізації ситуації як усередині країни, так і за її межами. Накопичення військ РФ біля кордону України "буде продовжуватися і вийде на пік приблизно наприкінці січня", підкреслив він.
21 листопада Буданов повідомив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, поблизу кордону між країнами зосереджено приблизно 92 тис. російських військовослужбовців.
23 листопада спікер президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватив Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.