США можуть передати Україні Javelin та російські вертольоти Мі-17 через загрозу атаки РФ – ЗМІ

Міноборони США наполягає на доправленні в Україну російських гелікоптерів Мі-17, зазначили джерела CNN
Фото: EPA
Адміністрація президента США Джо Байдена розглядає можливість доправлення в Україну додаткового озброєння через загрозу нападу з боку Росії. Про це 22 листопада поінформував телеканал CNN із посиланням на джерела.

У повідомленні зазначено, що до пакету військової допомоги Україні можуть увійти протитанкові та бронебійні системи Javelin, міномети, а також системи протиповітряної оборони.

Міноборони США також наполягає на переданні Україні деякого обладнання, яке раніше планували доправити в Афганістан. Зокрема, російські гелікоптери Мі-17.

У Пентагоні вирішують, що з ними робити після виходу США з Афганістану, підкреслило джерело телеканала.

Водночас деякі чиновники в адміністрації США занепокоєні тим, що доправлення в Україну гелікоптерів і систем ППО в Москві можуть розцінити як серйозну ескалацію конфлікту.

Крім того, Штати ведуть переговори з європейськими союзниками щодо розроблення нового пакету санкцій проти РФ, якщо її війська вторгнуться в Україну.

Контекст:

РФ із кінця березня нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Українська розвідка говорила, що Росія хотіла розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" та "ЛНР" території шляхом введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія протягом трьох тижнів перекинула до "західних рубежів" дві армії та три з'єднання повітрянодесантних військ, усі вони нібито беруть участь у навчаннях. 22 квітня він заявив, що поставленої мети досягнуто і що з 23 квітня війська розпочинають повернення у пункти постійної дислокації. Водночас він повідомив, що техніка та озброєння 41-ї загальновійськової армії, які буде залучено до навчань у вересні, залишаться на полігоні Погоново у Воронезькій області.

Росія частково відвела військових із окупованого Криму, але на східному кордоні України, у Воронезькій області, вони залишилися, говорив голова Держприкордонслужби України Сергій Дейнеко 28 квітня.

5 травня газета The New York Times із посиланням на високопосадовців адміністрації президента Байдена повідомила, що Росія відвела кілька тисяч військовослужбовців, але вздовж кордону з Україною залишається ще приблизно 80 тис. військових, що досі є найбільшою кількістю сил, які Росія накопичила там від моменту анексії Криму 2014 року.

30 жовтня американська газета The Washington Post написала, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння у високопосадовців у США та Євросоюзі.

1 листопада видання Politico опублікувало супутникові фото, зазначивши, що на них видно військову техніку, яку РФ нібито стягнула до кордонів України. У ГУР Міноборони України повідомили 2 листопада, що жодних змін на кордоні з РФ не відбулося. У Кремлі не коментували публікації Politico.

8 листопада Bloomberg із посиланням на дані військово-розвідувальної компанії Janes написало, що Росія перекидає танки до українського кордону.

10 листопада США попередили владу Росії про потенційні негативні наслідки будь-якого зростання загрози безпеці України через "незвичайну військову активність" РФ поблизу українського кордону. У Пентагоні закликали Росію пояснити концентрацію військ поблизу України.

Про підготовку Росією атаки на Україну наприкінці січня чи на початку лютого повідомив у інтерв'ю Military Times, опублікованому 21 листопада, начальник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони Кирило Буданов. Вона "буде набагато руйнівнішою, ніж будь-яка раніше в конфлікті, що почався 2014 року, унаслідок якого було вбито приблизно 14 тис. українців", підкреслив голова військової розвідки.

У РФ назвали вкиданням інформацію про підготовку вторгнення в Україну.