США наклали нові санкції на білоруських посадовців, автозаводи та особистий літак Лукашенка

Під обмеження потрапив Boeing 737, яким користуються Лукашенко та його родичі
Фото: ЕРА
Управління з контролю за іноземними активами міністерства фінансів США ввело санкції проти низки фізичних осіб і підприємств Білорусі. Про це повідомляє сайт американського мінфіну.

Санкції є реакцією США на репресії проти демократичного руху і громадянського суспільства після президентських виборів у Білорусі у серпні 2020 року, йдеться у повідомленні. Окрім того, американська адміністрація вживає заходів проти білоруської влади за участь у війні, розв'язаній Росією проти України.

"Авторитарний режим [самопроголошеного президента Білорусі Олександра] Лукашенка покладається на державні підприємства і головних посадовців, щоб отримувати значні доходи, які дають змогу проводити репресивні дії проти білоруського народу. Ми, як і раніше, віддані покладенню відповідальності на режим Лукашенка за його придушення демократії і підтримку путінської війни", заявив заступник міністра фінансів з боротьби з тероризмом та фінансовою розвідкою Браян Нельсон.

Під обмеження потрапляють два державні підприємства: ВАТ "Білоруський автомобільний завод" та ВАТ "Мінський автомобільний завод".

У санкційний список США також занесли директора заводу "БЕЛАЗ" Сергія Никифоровича, директора заводу "МАЗ" Валерія Іванковича, а також членів ЦВК Білорусі – Ігоря Карпенка, Олену Балдовську, Дениса Дука, Олену Кунцевич, Олександра Ткачова, Катерину Федосенко та Олександра Южика.

Повідомляють також, що обмеження наклали на приватний літак Boeing 737, який використовують особисто Лукашенко та його родичі.

"У Лукашенка є ексклюзивний доступ до борту EW-001PA та інших приватних літаків і він використовує їх для особистих поїздок. Окрім того, Лукашенко використовував EW-001PA зі своєю сім'єю та іншими членами свого оточення для міжнародних поїздок", пояснили у мінфіні США.

Контекст:

Білорусь від початку повномасштабного вторгнення РФ є учасником війни, оскільки з її території заходили російські війська в Україну. Також Білорусь практично надала свою територію країні-окупанту як військову базу, зокрема для завдання по Україні ракетних й авіаударів.

4 жовтня 2022 року Лукашенко визнав, що його країна бере участь у війні Росії проти України, але білоруси "нікого не вбивають і нікуди не скеровують своїх військових".

19 грудня президент Росії Володимир Путін вирушив до Мінська для переговорів із Лукашенком. До обговорення входила розмова про "єдиний оборонний простір". Американський Інститут вивчення війни (ISW) дійшов висновку, що Лукашенко, ймовірно, відхилив зусилля Путіна щодо примусу Білорусі до прямої участі у війні проти України.

2022 року США і Євросоюз наклали на Білорусь низку санкцій за причетність до військового вторгнення Росії в Україну. Зокрема, обмеження ввели проти низки білоруських банків, яким заборонили користуватися міжнародною міжбанківською системою SWIFT, і центрального банку Білорусі. ЄС також заборонив ввезення до Білорусі банкнот євро і наклав обмеження на торгівлю з нею.