США оголосили про зупинення стратегічного партнерства із Грузією через "антидемократичні дії "Грузинської мрії"

Більшість грузинів підтримує вступ країни в ЄС, наголосили в Держдепартаменті США
Фото: ЕРА

США вирішили зупинити механізм стратегічної співпраці з Грузією через рішення керівної партії "Грузинська мрія" щодо зупинки в євроінтеграції країни. Про це йдеться в заяві, яку опублікували 30 листопада на сайті Державного департаменту США.

"Рішення "Грузинської мрії" зупинити процес вступу Грузії в ЄС суперечить обіцянці грузинському народу, яку закріплено в конституції країни, щодо повної інтеграції в Європейський союз і НАТО. Зупинивши процес вступу Грузії в ЄС, "Грузинська мрія" відкинула можливість тісніших зв'язків із Європою і зробила Грузію уразливішою для Кремля", – ідеться в заяві.

У Держдепі зазначили, що більшість грузинів підтримує євроінтеграцію країни, і засудили надмірне застосування сили до протестувальників.

"Антидемократичні дії "Грузинської мрії" порушили основні принципи нашого американо-грузинського стратегічного партнерства, яке ґрунтується на спільних цінностях і зобов'язаннях щодо демократії, верховенства права, громадянського суспільства, поваги до прав людини й основних свобод, а також на антикорупційних зусиллях. Як наслідок, Сполучені Штати зупинили дію цього механізму", – додали автори заяви.

Окрім того, на тлі протестів проти відхилення від євроінтеграційного курсу, які тривають у Грузії, почали звільнятися дипломати. За даними телеканала Formula, таке рішення ухвалили посол Грузії у США Давид Залкалян і заступник міністра закордонних справ Грузії Теймураз Джанджалія. Як повідомило "Эхо Кавказа", в.о. посла Грузії в Італії Іраклій Векуа оголосив, що "прощається" із грузинським МЗС. Також про звільнення на знак протесту проти дій уряду заявила амбасадорка Грузії в Литві Саломе Шапакідзе.

Контекст:

Протести у Грузії почалися після парламентських виборів, які відбулися 26 жовтня. За офіційними підсумками, на виборах у парламент Грузії 26 жовтня перемогла керівна партія "Грузинська мрія" (53,9% голосів), а опозиційні партії набрали менше ніж 40% голосів. Водночас підсумки екзитполів свідчать, що "Грузинська мрія" здобула від 40,9% до 42% голосів, а лідирує опозиція.

Обраний на цих виборах парламент має обирати президента (це будуть перші вибори президента за новою системою: голосувати буде тільки 300 членів виборчої комісії, половину з яких становить парламент). Вибори президента призначили на 15 грудня, інавгурацію – на 29 грудня.

Чинна президентка Саломе Зурабішвілі не визнала результатів виборів до парламенту і сказала, що не покине посади, поки не оберуть легітимних депутатів. Частина опозиції вирішила відмовитися від мандатів у парламенті. Міжнародні спостерігачі зафіксували низку порушень на виборах, серед них – залякування виборців і використання адмінресурсу. Європарламент закликав Грузію наново провести вибори.

28 листопада прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе сказав, що Грузія відмовляється від переговорів щодо вступу в ЄС до 2028 року. Після цього у великих містах Грузії люди вийшли на вулиці на знак протесту, Зурабішвілі до них приєдналася. Мітингувальників розганяли водометами й газом.