У Грузії тривають протести. Президентка відмовилася покидати посаду після завершення мандата

Грузини протестують проти відмови від переговорів щодо вступу країни в ЄС
Фото: ЕРА

30 листопада у столиці Грузії Тбілісі знову відбувається акція протесту проти відхилення уряду країни від європейського курсу, зазначає "Эхо Кавказа".

Це третій поспіль мітинг, як зазначає Paper Kartuli, акції протесту сьогодні також відбуваються в інших містах, зокрема в Батумі, Зугдіді, Кутаїсі, Руставі.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі ввечері виступила зі зверненням, у якому заявила, що не покине своєї посади доти, доки у країні не оберуть легітимний парламент. Текст оприлюднила її пресслужба.

Зурабішвілі заявила, що в головному питанні грузини досягли національного консенсусу: ніхто не може забрати у країни незалежність, повернути її до РФ і "забрати у Грузії волю і європейське майбутнє".

"Я хочу сказати суспільству, що і тут, із президентом, який сьогодні є єдиною незалежною, єдиною легітимною інституцією, що залишилася в цій країні, є національний консенсус", – додала вона.

За словами Зурабішвілі, 1 грудня вона зустрінеться із представниками громадськості та політичних партій Грузії.

"Завтра зі мною будуть ті люди, яких я запросила. Я очолюватиму політичний процес, оскільки я залишаюся вашим президентом. Немає легітимного парламенту, тому нелегітимний парламент не може обрати нового президента. Тому інавгурації не може бути, і мій мандат діє доти, доки не буде законно обрано парламент, який законно обере когось замість мене; я є й буду з вами", – заявила президентка Грузії.

Контекст:

Протести у Грузії почалися після парламентських виборів, які відбулися 26 жовтня. За офіційними підсумками, на виборах до парламенту Грузії 26 жовтня перемогла керівна партія "Грузинська мрія" (53,9% голосів), а опозиційні партії набрали менше ніж 40% голосів ("Коаліція змін" – 11,04%, "Єдність – національний рух" – 10,17%, "Сильна Грузія" – 8,8%, "Гахарія за Грузію" – 7,8%). Водночас підсумки екзитполів свідчать, що "Грузинська мрія" здобула від 40,9% до 42% голосів, а лідирує опозиція.

Міжнародні спостерігачі зафіксували низку порушень на виборах, серед них – залякування виборців і використання адмінресурсу. Зурабішвілі заявила про фальсифікацію і сказала, що не визнає офіційних результатів голосування.

28 листопада прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе сказав, що Грузія відмовляється від переговорів щодо вступу в ЄС до 2028 року. Після цього у великих містах Грузії люди вийшли на вулиці на знак протесту проти рішення уряду.

Чергові вибори президента Грузії призначено на 15 грудня. Згідно зі зміненою 2017 року конституцією, президента вперше обиратимуть не всі громадяни країни, а виборча комісія із 300 членів. Інавгурацію нового президента Грузії новообраний парламент призначив на 29 грудня.