США прагнуть передбачуваних відносин з урядом Росії – Блінкен

Блінкен пригадав про перші вибори президента Росії

Фото: ЕРА

США прагнуть конструктивної взаємодії з урядом Російської Федерації, ідеться в заяві держсекретаря Ентоні Блінкена з нагоди дня Росії, який святкують 12 червня. Текст опубліковано на сайті Держдепу.

"Я користуюся цією нагодою, щоб підтвердити прагнення Сполучених Штатів до конструктивної взаємодії з урядом Російської Федерації в інтересах сприяння стабільнішим і передбачуванішим двостороннім відносинам", – написав держсекретар США.

Блінкен закликав Росію "працювати разом із міжнародною спільнотою і мирно співпрацювати щодо питань, які викликають глобальне занепокоєння".

Глава Держдепу згадав, як у Росії 12 червня 1991 року провели президентські вибори.

"Росія провела свої перші вільні, відкриті і справедливі вибори й ухвалила декларацію про державний суверенітет. У цьому документі визнано демократичні прагнення і суверенітет народів РФ, гарантовано їхні права і рівний захист відповідно до верховенства закону, а також право на життя і гідність", – заявив Блінкен.

Контекст:

США неодноразово вводили і розширювали санкції проти Росії. У 2014 році було застосовано перші санкції проти РФ через анексію Криму і російську агресію на Донбасі – деякі з них пізніше скасували, але вводили і нові.

У 2021 році ввели кілька пакетів санкцій. Мінфін США ввів санкції проти групи чиновників силових відомств Росії, а міністерство торгівлі США – нові експортні обмеження через отруєння і переслідування російського опозиціонера Олексія Навального. Було введено персональні санкції за втручання у вибори президента США у 2020 році і кібератаки.

США також припинили надання допомоги РФ, за винятком гуманітарної, викреслили Росію зі списку країн, в які може бути дозволено продаж та експорт озброєнь, і заборонили американським фінансовим інститутам безпосередньо купувати боргові зобов'язання, випущені російськими відомствами.

Новий виток кризи в російсько-американських відносинах виник після інтерв'ю президента США Джо Байдена, опублікованого 17 березня, в якому він назвав президента РФ Володимира Путіна вбивцею і заявив, що той заплатить за втручання в американські вибори. За даними американської розвідки, Росія проводила кампанію з дискредитації Байдена під час виборів у 2020 році і її особисто санкціонував Путін.

США вирішили вислати з країни 10 співробітників російського посольства у Вашингтоні. За даними Білого дому, серед них є представники російських спецслужб. Росія у відповідь опублікувала список американців, яким заборонили в'їзд на територію країни. Серед них – генпрокурор США Меррік Гарланд і директор ФБР Крістофер Рей. Окрім цього, вислали 10 співробітників посольства США в Москві, а американському послу Джону Саллівану було рекомендовано повернутися на батьківщину для консультацій.

МЗС РФ формувало список недружніх країн, яким заборонено наймати громадян РФ для роботи в дипломатичних представництвах. До нього занесли США.