США розглядають збільшення військової присутності на східному фланзі НАТО у разі вторгнення РФ в Україну – Білий дім
У речниці Білого дому запитали, чи є активний план розміщення американських військ у країнах східного блоку НАТО, якщо Росія вторгнеться в Україну.
"У Східній Європі є низка країн – партнерів по НАТО, "країни східного флангу"... Якщо ми згадаємо період після 2014 року, багато із цих союзників прагнули посилити присутність [НАТО] там, чекали на додаткові ротаційні розгортання. І, звичайно, це будуть розглядати, якщо Росія вирішить вторгнутися в Україну", – сказала Псакі.
Контекст:
Наприкінці жовтня американські ЗМІ повідомили, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння у високопосадовців США та Євросоюзу.
21 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, причому атака буде "набагато більш руйнівною, ніж будь-яка раніше". За його оцінкою, поблизу українського кордону зосереджено майже 92 тис. російських військовослужбовців.
У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями", заявивши, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", та звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні. 7 грудня президенти Росії та США Володимир Путін та Джо Байден провели двогодинну розмову захищеним каналом відеозв'язку. У Білому домі заявили, що Байден висловив "глибоке занепокоєння" Сполучених Штатів та їхніх європейських союзників у зв'язку з нарощуванням Росією сил навколо України. Байден попередив Путіна про "рішучі економічні та інші заходи" у разі вторгнення в Україну.
Путін під час розмови заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України, та вимагав "надійних, юридично зафіксованих гарантій", що НАТО не розширюватиметься на схід. У Білому домі зазначили, що Байден не пішов на поступки російській стороні щодо можливого вступу України до НАТО.