США розширили площу контрольованого шельфу в Арктиці. У РФ заявили, що "реагуватимуть жорстко"

США оголосили своєю велику територію шельфу в Арктиці
Фото: depositphotos.com

США оголосили зоною свого контролю великі території морського шельфу в Арктиці. Про це повідомив 19 грудня Державний департамент США.

Ідеться про акваторії Арктики й Берингового моря загальною площею приблизно 1 млн км&³2;. Площа шельфу, якого стосується заява США, розподілена по семи регіонах. Ця морська зона містить безліч ресурсів (корали, краби) і життєво важливих місць проживання морського життя, зазначено в повідомленні Держдепу.

Підставою для розширення зони контролю в Держдепартаменті назвали міжнародні правила, які дозволяють державам поширювати правовий режим виключної економічної зони на континентальний шельф, що прилягає до неї.

"Сполучені Штати визначили свої межі розширеного континентального шельфу відповідно до звичайного міжнародного права, як це відображено у відповідних положеннях Конвенції Організації Об'єднаних Націй із морського права 1982 року та Науково-технічних керівних принципах комісії з кордонів континентального шельфу", – ідеться в повідомленні.

США стверджують, що їхнє рішення "стосується географії, а не ресурсів". Водночас Bloomberg пише, що США хочуть збільшити зусилля зі збереження запасів корисних копалин, головних для майбутніх технологій. На цю зону також мають претензії Канада і Росія.

Остання оцінка Геологічної служби США, проведена 2008 року, продемонструвала, що за Полярним колом розташовано приблизно 90 млрд барелів нерозвіданої нафти і 47,3 трлн м&³3; газу, і навіть критичні метали, необхідні для електрифікації. Однак більшість цієї оцінки ґрунтується на земельних дослідженнях, а морський потенціал значною мірою не досліджено.

Перший заступник голови комітету Ради Російської Федерації з міжнародних справ Володимир Джабаров заявив в ефірі радіо "Говорит Москва", що РФ відстоюватиме свої інтереси й "реагуватиме досить жорстко".

"Ми їм і так свого часу поступилися великим шельфом. Апетит приходить під час їжі. Я думаю, що ми відстоюватимемо свої інтереси. Мало, на що вони претендують. Треба ще освоїти ці регіони. А без наявності криголамів, яких в Америки практично немає, в Арктичних регіонах робити особливо нічого. У Росії такі самі права, як і в американців, якщо не більше", – заявив Джабаров.

Контекст:

У травні 2019 року тодішній держсекретар США Майк Помпео звинувачував Росію та Китай в агресивній поведінці в Арктичному регіоні. Він зокрема говорив, що "Москва незаконно вимагає, щоб інші країни зверталися до Росії по дозвіл на використання маршруту через Північний Льодовитий океан".

У грудні 2020 року президент країни-агресора РФ Володимир Путін заявив, що Росія "приростатиме, звичайно, Арктикою і північними територіями, це абсолютно очевидна річ".

У квітні 2021 року американський телеканал CNN повідомив, що Росія "накопичує безпрецедентну військову міць" в Арктиці та випробовує найновішу зброю – ядерні торпеди "Посейдон" 2M39. За даними телеканала, російська техніка в районі Крайньої Півночі містить бомбардувальники й винищувачі МіГ-31БМ, а також нові системи радіолокації біля узбережжя Аляски.

США і Данія занепокоєні через посилення військової присутності РФ в Арктиці, заявили у травні в Держдепартаменті США під час візиту держсекретаря США Ентоні Блінкена до Данії.

У грудні міністерство оборони РФ повідомило про завершення будівництва двох військових баз в Арктиці.

У травні 2023 року агентство Bloomberg писало, що наступне протистояння Росії із Заходом може статися в Арктиці.