США запустили перший за 50 років посадковий модуль на Місяць

Очікували, що апарат сяде на поверхню Місяця 23 лютого
Фото: astrobotic.com

США 8 січня запустили на Місяць перший за понад 50 років посадковий модуль. Про це повідомило Національне управління з аеронавтики й дослідження космічного простору (NASA), а також компанія United Launch Alliance.

Апарат Peregrine компанії Astrobotic із науковими приладами NASA стартував о 2.18 за східним часом (9.18 за Києвом) зі стартового комплексу 41 на космодромі на мисі Канаверал у Флориді.

Приватний посадковий місячний модуль стартував за допомогою нової ракети-носія важкого класу Vulcan американської компанії United Launch Alliance.

Спершу посадку запланували за 46 днів після старту – на 23 лютого в районі вулканічних Куполів Груйтуйзена, які розташовані на північно-східній околиці Океану Буревіїв на видимому боці Місяця. Однак лише за кілька годин після старту в космічному кораблі стався "критичний" витік палива, повідомили в компанії Astrobotic.

Згодом у компанії уточнили, що постійний витік палива призводить до того, що двигуни системи керування положенням корабля працюватимуть набагато довше від прогнозованого строку служби, щоб утримати спусковий апарат від неконтрольованого падіння.

"Якщо двигуни зможуть і далі працювати, ми вважаємо, що космічний корабель зможе залишатися у стабільному стані орієнтації на Сонце ще приблизно 40 годин. У цей час мета полягає в тому, щоб підвести Peregrine якомога ближче до місячної відстані, перш ніж він утратить орієнтування на Сонце і, як наслідок, утратить живлення", – додали в Astrobotic.

Контекст:

Peregrine Mission One – це перший успішний запуск у межах ініціативи NASA "Комерційні послуги з доправлення корисного навантаження на Місяць". Місія має доправити наукові прилади й корисне навантаження в район вулканічних Куполів Груйтуйзена на Місяці. Інструменти на борту Peregrine допоможуть NASA підготуватися до місій програми Artemis, яка має на меті забезпечити тривалу присутність людини на Місяці.

На борту Peregrine загалом 20 вантажів від семи країн і 16 комерційних замовників. Серед них – перші місячні апарати мексиканського й німецького космічних агентств, а також перші місячні апарати Великобританії, Угорщини та Сейшельських Островів. Один із них, DHL MoonBox, містить пам'ятні подарунки й послання від понад 100 тис. людей з усього світу.