Столтенберг назвав причину можливого розколу серед союзників по НАТО
Створення нових збройних сил Європейського союзу, за які виступають офіційні високопосадовці ЄС після подій в Афганістані, розділить Європу та союзників по НАТО. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю The Telegraph, яке вийшло 4 вересня.
Генсек Альянсу привітав додаткові зусилля Європи у сфері оборони. Однак, за його словами, вони ніколи не замінять НАТО, тому потрібно переконатися, що Європа й Північна Америка об'єдналися.
Столтенберг звернув увагу, що 80% оборонних витрат НАТО фінансують союзники Альянсу, які не входять до ЄС. Зокрема, це Норвегія, Ісландія, Туреччина, США, Канада та Великобританія.
Спроба створити паралельні або такі самі військові структури послабить здатність союзників НАТО працювати разом за обмежених ресурсів, додав він.
Розгортання військовослужбовців США, Великобританією, Туреччиною та Норвегією для допомоги в евакуації з Афганістану засвідчило, що країни НАТО, які не входять у ЄС, мають "унікальні можливості, які необхідні для захисту Європи", сказав Столтенберг.
Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на неформальній зустрічі у Словенії 2 вересня цього року із главами зовнішньополітичних й оборонних відомств Євросоюзу заявив, що події в Афганістані продемонстрували необхідність створення власних незалежних збройних сил ЄС.
"Нам потрібно підвищити нашу здатність діяти автономно, де це необхідно. Чи були ми готові скерувати місію, щоб узяти під контроль й охороняти аеропорт у Кабулі? Ні. Американці – так, ми – ні", – зазначав він.
Контекст:
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року. Станом на 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.
На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Кілька країн (зокрема США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпеки евакуації.
За словами президента США Джо Байдена, Штати евакуювали або допомогли іншим країнам евакуювати з Афганістану понад 120 тис. людей, 100 тис. із них – афганці. Великобританія евакуювала 15 тис. осіб, зазначає BBC.
"Талібан" заявляв, що не атакуватиме військовослужбовців США. Однак бойовики встановили крайній термін виведення військ із Афганістану – до 31 серпня. США завершили евакуацію та виведення своїх військ незадовго до настання цієї дати.
30 серпня Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію, в якій закликала талібів убезпечити прохід для людей, які хочуть покинути Афганістан, надати гуманітарним організаціям доступ у країну та захистити права людини.