Суд у РФ відхилив апеляцію на вирок опозиціонеру Яшину. Він пообіцяв поступитися Путіну місцем у в'язниці
Приводом для справи став стрим Яшина в YouTube про вбивства мирних жителів, які скоїли російські окупанти в Бучі Київської області. Яшина затримали 27 червня 2022 року, а 9 грудня присудили 8,5 року колонії за обвинуваченням у "фейках" про російську армію. Під час стриму політик озвучував позиції обох сторін. Однак, на думку російських слідчих, політику "було відомо", що використані ним фотографії й відеоматеріали з Бучі є "провокацією" і були нібито "сфабрикованими", а отже, Яшин навмисне розповсюджував "фейки".
19 квітня 2023 року апеляційна інстанція залишила вирок чинним. На суді Яшин, який брав участь у засіданні за допомогою відеозв'язку, назвав президента РФ Володимира Путіна воєнним злочинцем. Текст виступу опубліковано в його соцмережах.
"У чому ж моя провина? У тому, що, виконуючи свій обов'язок російського політика й патріота, я казав правду про цю війну. І зокрема, розповів про злочини, скоєні путінськими військами в місті Буча", – сказав політик.
Він зазначив, що перебуває за ґратами вже майже рік і за цей час було проведено повноцінні розслідування того, що сталося у Бучі в період окупації, над якими працювали слідчі, журналісти і правозахисники з різних країн світу.
"Виявлено цілі братські могили мирних жителів. За супутниковими знімками, повідомленнями в месенджерах і вуличними камерами вдалося відновити останні хвилини життя десятків містян, розстріляних солдатами. У декого руки виявилися зв'язаними за спиною, фактично їх стратили. Опубліковано перехоплені телефонні розмови військових у Бучі. Установлено імена цілої низки бійців і командирів. Злочини в Бучі підтверджують і розповіді місцевих жителів", – перерахував Яшин.
Він упевнений, що вся задокументована доказова база ляже в основу обвинувачення, яке висуне міжнародне правосуддя, "і хоча Кремль і далі твердить, що різанина в Бучі – це фейк, відповідати доведеться".
Яшин також нагадав, що Міжнародний кримінальний суд уже видав ордер на арешт Путіна.
"Дивна ситуація, погодьтеся? Путін – воєнний злочинець, а за ґратами залишаюся я – людина, яка виступає проти розв'язаної ним війни. Чи не здається вам, громадяни судді, що, тримаючи мене у в'язниці, ви стаєте його спільниками? Ви скажете, що ні до чого. Ви ж не брали до рук зброї, так? Але й Путін особисто не бігав з автоматом, проте тепер змушений ховатися від правосуддя. І не відкидаю, що в підсумку я поступлюся йому місцем у в'язниці", – заявив опозиціонер.
Політик упевнений, що "маятник історії невблаганний" і, опинившись на волі, він стане "одним із тих, кому доведеться розгрібати весь цей кривавий безлад" і хто "збудує на руїнах путінізму нову вільну і щасливу Росію".
Контекст:
У Росії переслідують громадян за критику нападу РФ на Україну, а від ЗМІ, погрожуючи блокуванням, вимагають називати розв'язану Росією війну "спеціальною воєнною операцією" і використовувати винятково офіційні російські джерела під час її висвітлення.
4 березня 2022 року Держдума Росії ухвалила поправки до Кримінального кодексу, які посилюють відповідальність за поширення "фейків" про дії збройних сил РФ. Відповідно до ухвалених поправок, публічне поширення "свідомо неправдивої" інформації про використання збройних сил РФ можуть покарати як штрафом у розмірі 700 тис. руб. – 1,5 млн руб. (170–365 тис. грн), так і позбавленням волі на строк аж до 15 років.
За "фейки" про російську армію у РФ було засуджено, зокрема, російського публіциста, який набув українського громадянства, Олександра Невзорова (вісім років колонії заочно), блогерку Ніку Білоцерковську (дев'ять років колонії заочно), політика Кара-Мурзу (сім років колонії, у сукупності з іншими обвинуваченнями – 25 років колонії, реальний строк).