Дуда: Якщо хтось починає розмову про перемир'я в Україні, я відповідаю: "Ти був у Бучі? Їдь туди"

Дуда: Тільки Україна має право вирішувати, на яких підставах проводити мирні переговори
Фото: ЕРА
5 квітня, виступаючи у Варшаві перед поляками та українцями з нагоди візиту президента України Володимира Зеленського, президент Польщі Анджей Дуда заявив, що у деяких країнах втомилися від війни Росії проти України. Трансляцію вів Офіс президента України.

"Свобода, суверенітет, територіальна цілісність, демократія, солідарність – це фундаментальні цінності для вільного світу. Але вільний світ повинен щодня доводити, що це не порожні слова. Я говорю про це не випадково, тому що в багатьох країнах після більш ніж 400 днів війни зростає втома, виснаження і зневіра. Виникає спокуса, підживлювана російською пропагандою і дезінформацією, за всяку ціну якомога швидше домогтися перемир'я. Укладання невигідного для України миру з Росією, який, по суті, полягатиме у тому, що Росія й надалі займатиме землі, які зараз окупує", – сказав Дуда.

Президент Польщі наголосив, що Варшава ніколи на таке не погодиться.

"Політика поступок і покірності щодо Росії і політика [президента держави-агресора РФ] Володимира Путіна велася роками, принесла отруйні плоди. Потрібно нагадувати, що її результатом є сьогоднішня агресія й тисячі невинних жертв. Тільки Україна має право вирішувати, на яких підставах проводити мирні переговори. Єдина умова, якої світові лідери повинні вимагати від Росії, – [...] повне виведення військ за межі міжнародно визнаних кордонів України", – пояснив він.

За словами Дуди, "ні про які переговори та рішення над головами українців не може бути й мови".

"Якщо хтось у світі починає зі мною таку розмову, я відповідаю: "Ти був у Бучі, ти був у Бородянці? Ти був у Ірпені? Не був? Їдь туди і скажи людям, чиїх близьких катували, вбивали, ґвалтували, скажи їм прямо в очі, що жертва їхніх близьких, що їхні страждання не мали значення, що все буде, як і раніше". Я вам кажу – ні, не може бути так, як колись, і не буде. Україна сама вирішуватиме про себе. Тепер і завжди. А ми будемо стояти на сторожі цього", – заявив він.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Після російського вторгнення 24 лютого 2022 року Буча, Ірпінь, Гостомель, Бородянка та інші населені пункти у передмісті Києва стали зоною інтенсивних боїв.

2 квітня Київську область звільнили від російських загарбників. Після звільнення стало відомо про масові вбивства цивільного населення та звірства окупантів, які шокували світ.

У населених пунктах регіону, зокрема у Бучі, знайшли тіла вбитих мирних жителів. За 33 дні в окупації у Бучі та районі загинуло понад 1400 осіб, зокрема 37 дітей, повідомляв Зеленський.

Контекст:

Переговори про закінчення війни Україна та Росія вели на рівні делегацій. У лютому – березні 2022 року відбулося чотири очні раунди, також делегації зустрічалися у відеоформаті.

Переговорний процес припинили, бо з російського боку немає конкретики, яку можна було б обговорювати, пояснювали в Офісі президента України 17 травня.

У Кремлі неодноразово вимагали капітуляції і прийняття умов РФ. Путін вимагав від України припинити вогонь і негайно сісти за стіл переговорів, відкинувши, що повернення Україні її територій буде на порядку денному.

В інтерв'ю CNN, яке вийшло у вересні, Зеленський заявив, що не бачить можливостей для переговорів із Путіним.

Українська влада неодноразово заявляла, що має на меті деокупацію всіх захоплених із 2014 року українських територій, зокрема Криму. Зеленський не відкидав визволення півострова у невійськовий спосіб.