"Суто особиста сфера". Партія Шольца не виключила Шредера через зв'язок із Путіним
Комісія постановила, що Шредер не порушував правил партії, оскільки жодного такого факту не доведено. Там наголосили, що колишній канцлер не озвучував закликів до війни й уже першого дня російського вторгнення в Україну заявив, що інтереси безпеки РФ не виправдовують використання військових засобів, підкреслили в комісії.
"Дружбу" з Путіним там теж не вважають порушенням статуту СДПН, називаючи це частиною "суто особистої сфери, пов'язаної з вибудовуванням його життя".
Розслідування проти Шредера припинили, йому відшкодують процесуальні витрати. Зі свого боку заявники проти нього мають покрити витрати самостійно.
DW вказує, що заклики виключити Шредера були від 17 партійних осередків соціал-демократів. У партії від нього дистанціювалися його колишні соратники, зокрема нинішній федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр.
Ще до візиту до Москви колишнього канцлера позбавили в Німеччині низки привілеїв: бюджетний комітет Бундестагу закрив його офіс, який коштував держбюджету ФРН €400 тис. Проте 78-річний політик, як і раніше, має право на особисту охорону та пенсію, пише DW.
Контекст:
Шредер був главою уряду Німеччини з 1998-го до 2005 року. Він дружив із президентом РФ Володимиром Путіним, коли був канцлером ФРН, а після звільнення з посади довгі роки працював у підконтрольних РФ енергетичних компаніях, зокрема в Nord Stream AG та Nord Stream 2 AG, які є операторами двох газопроводів "Північний потік". Крім того, із 2017 року колишній канцлер Німеччини очолював наглядову раду директорів державної нафтової компанії "Роснефть".
У травні 2022 року, за три місяці після нападу Росії на Україну, канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що Шредер має відмовитися від своїх повноважень у російських компаніях. Того самого місяця Шредер пішов із "Роснефти".
Шредер назвав війну РФ проти України "помилкою", але підкреслив, що не шкодує про свою позицію щодо Росії і вважає за необхідне зберігати відносини з нею. Політик заявив, що дистанціювання від президента РФ "позбавило б його довіри єдиної людини, яка може покласти край війні, – Путіна".
5 липня ексканцлера Німеччини випадково зустрів у Москві кореспондент n-tv Дірк Еммеріх. Політик сказав журналісту, що приїхав до Москви на кілька днів – "у відпустку". Еммеріх звернув увагу, що Шредер перебував неподалік офісу "Роснефти", де раніше працював.
Його дружина Со Йон Кім-Шредер повідомила 26 липня, що колишній канцлер перебуває в Москві на переговорах.
Пізніше Шредер підтвердив, що під час цієї поїздки зустрічався з Путіним і обговорював питання припинення війни в Україні. "Добра новина полягає в тому, що Кремль хоче рішення шляхом переговорів. Уже існував переговорний підхід до конфлікту між Україною та Росією, наприклад у Стамбулі в березні. Турки були дуже корисні, коли обговорювали постачання зерна. Першим успіхом є ця угода, можливо, її можна поступово розширити до припинення вогню", – сказав він.