Світова торгівля зброєю 2020 року зросла, незважаючи на пандемію – SIPRI

Понад половину загального обсягу торгівлі зброєю у світі припадає на США
Фото: depositphotos.com
У 2020 році обсяг продажів зброї та військових послуг 100 найбільшими компаніями галузі становив $531 млрд, що на 1,3% більше, ніж торік. Про це свідчать дані Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI) від 6 грудня.

В організації зазначають, що обсяги продажу зброї зросли, незважаючи на те, що світова економіка скоротилася на 3,1% упродовж першого року пандемії.

"Промислові гіганти значною мірою були захищені стійким державним попитом на товари та послуги військового призначення. У більшості країн світу військові витрати зросли, і деякі уряди навіть прискорили виплати на озброєну промисловість, щоб пом'якшити вплив кризи COVID-19", – сказала дослідниця програми SIPRI з військових витрат та виробництва зброї Александра Маркштейнер.

Більшість усієї торгівлі зброєю припадає на 41 компанію зі США – $285 млрд, або 54% від загального обсягу (на 1,9% більше проти 2019-го). У сотні найбільших компаній галузі перші п'ять позицій також займають американські компанії, на першому місці – Locheed Martin Corp.

Китайські фірми займають другу за величиною частку в першій сотні за продажами зброї. Загальний обсяг продажів озброєнь п'яти китайських компаній, що увійшли в сотню, становить 2020 року приблизно $66,8 млрд, що на 1,5% більше, ніж 2019 року.

На 26 європейських збройових компаній, що входять у сотню, у сукупності припадало 21% від загального обсягу продажів зброї, або $109 млрд.

Загалом у першій десятці шість компаній зі США, одна з Великобританії та три з Китаю.

Інфографіка: sipri.org

Водночас SIPRI зазначає, що торгівля російських збройових компаній 2020 року знизилася на 6,5% – з $28,2 млрд 2019 року до $26,4 млрд 2020 року. В організації зазначили, що продажі зброї російськими компаніями сягнули піку 2017 року і відтоді обсяги тільки падають. На частку російських фірм припадало 5% від загального обсягу продажу зброї у топсотні.

Однак у Росії висновки SIPRI заперечують. Директор Федеральної служби з військово-технічної співпраці Дмитро Шугаєв заявив, що методика підрахування, яку використовує SIPRI для оцінки обсягів продажів оборонних компаній, є їхньою власною оцінкою, яка не відображає реальної картини, пише РБК.

У сукупності продажі зброї компаніями із топсотні, які базуються за межами США, Китаю, Росії та Європи, становили $43,1 млрд 2020 року, що на 3,4% більше, ніж 2019-го. Це становить 8,1% від загального обсягу продажу зброї з першої сотні.

Україну в топсто представляє лише одна компанія – "Укроборонпром". Вона опинилася на 77-й позиції, обсяги торгівлі зброєю зросли на 2% – з $1,29 млрд 2019 року до $1,32 млрд 2020-го. На озброєння припадає 95% продажів концерну, уточнюють у SIPRI.

Контекст:

У березні 2021 року SIPRI випустила звіт, згідно з яким Україна посідала 12-те місце серед експортерів зброї у 2016–2020 роках. Водночас одним із основних покупців української зброї вказували Росію. Лідером з експорту зброї тоді називали США, за якими йдуть Росія та Франція.

В "Укроборонпромі" інформацію про експорт зброї у РФ спростували. У компанії заявили, що з кінця серпня 2014 року жодне підприємство концерну не уклало жодного експортного контракту з Росією.