Терористи можуть і вдома у когось переховуватися. Що, тепер усі повинні здати ФСБ копії ключів від квартир? – політолог Вишневський про блокування Telegram
Блокування месенджера Telegram являє собою "відчайдушну боротьбу" російської держави зі свободою слова, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" керівник фракції "Яблоко" у Законодавчих зборах Санкт-Петербурга, російський політолог і публіцист Борис Вишневський.
Власник Telegram Павло Дуров допомагав спецслужбам РФ протидіяти терористам, тому блокування месенджера не має стосунку до боротьби із тероризмом. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив керівник фракції "Яблоко" у Законодавчих зборах Санкт-Петербурга, російський політолог і публіцист Борис Вишневський.
"Блокування Telegram – відчайдушна боротьба російської держави зі свободою слова. Дуров відомий своїм несприйняттям терористичної діяльності. Саме Telegram допомагав ФСБ викривати терористів. Месенджер блокує будь-які спроби використовувати його для такої діяльності. Тому заяви про те, що блокування Telegram пов'язане із боротьбою з тероризмом, просто абсурдні. Спецслужби хочуть зробити прозорим для себе весь процес переписки громадян. Якщо у них є підозри щодо якихось конкретних осіб і вони вважають, що їхня переписка пов'язана з терористичною діяльністю, нехай отримують рішення суду і вже тоді просять у Telegram доступ до переписки. Але ж вони не хочуть так працювати", – зазначив Вишневський.
Він наголосив, що, незважаючи на всі зусилля російської влади, месенджер і далі працює.
"Терористи можуть і вдома у когось переховуватися. Що, тепер усі повинні здати ФСБ копії ключів від квартир? На мою думку, у цьому протистоянні переможе свобода слова і свобода інформації. А будь-які спроби блокування виявляться безуспішними. Сподіваюся, що нічого з цим російська влада зробити не зможе. Вони, як слон у посудній лавці, трощать усе навколо. Водночас сам Telegram і далі працює. Витрачають величезні гроші і зусилля – час уже зупинитися. Роскомнагляд – огидне поліцейське цензурне відомство, яке вже точно не займається гарнтуванням безпеки громадян. От його якраз і потрібно закрити", – сказав Вишневський.
Доступ до Telegram на території Росії почали блокувати 16 квітня 2018 року. Раніше власники месенджера відмовилися надати спецслужбам РФ ключі для декодування повідомлень.
Дуров закликав російських користувачів не видаляти і не перевстановлювати Telegram. Він пообіцяв, що месенджер буде використовувати вбудовані методи обходу блокувань, які не вимагають дій від користувачів. Водночас він визнав, що не гарантує доступності сервісу без використання віртуальних приватних мереж (VPN).
Роскомнагляд для повної заборони месенджера заблокував IP-адреси компаній Amazon і Google, хостинг яких використовує Telegram. Від таких дій регулятора постраждали додатки Microsoft, MasterCard, Twitter, Viber та інших організацій, що мали доступ до тих самих серверів, уточнювало "Радио Свобода".
17 квітня Дуров повідомив, що Telegram удалося пережити перші 24 години блокування в Росії, і пообіцяв витратити мільйони доларів особистих заощаджень на виплати Bitcoin-грантів адміністраторам proxy і VPN.
За даними РБК, Telegram могли заблокувати через плани Дурова створити криптовалюту. Про його бажання запустити блокчейн-платформу Telegram Open Network (TON) із криптовалютою Gram стало відомо наприкінці 2017 року. Заплановано, що у месенджер Telegram вмонтують платіжну систему на основі TON.