Тихановська про закінчення строку повноважень Лукашенка: Синіми пальцями більше триматися нема за що
Білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська вважає, що необхідно розширювати санкції проти чиновників, котрі підтримують Олександра Лукашенка, у якого сьогодні закінчується строк повноважень як президента Білорусі.
5 листопада закінчується строк повноважень Олександра Лукашенка як президента Білорусі, тому сьогодні він остаточно втрачає свою легітимність. Про це в інтерв'ю телеканалу "Настоящее время" заявила білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська.
"У Лукашенка закінчився строк, коли була інавгурація, тобто офіційні повноваження його закінчилися. Але, припустімо, п'яте число: це означає, що Лукашенко 5 листопада втрачає останній елемент легітимності. І якщо деякі країни, можливо, ще вважали, що у нього залишається якась легітимність, то тепер закінчилася і вона. Тобто синіми пальцями більше триматися нема за що", – підкреслила Тихановська.
Вона зазначила, що необхідно розширювати санкції проти білоруських чиновників, які підтримують Лукашенка.
"Необхідно робити все, щоб добитися звільнення політв'язнів, щоб Лукашенко пішов і було призначено нові вибори, як ми і заявляли. Максимально можливий мирний тиск. Розширення санкцій на максимально велику кількість представників репресивних органів, чиновників, суддів, ідеологів. Тобто на всіх тих, на кого спирається режим", – сказала Тихановська.
У Білорусі з 9 серпня не вщухають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Лукашенко 23 вересня вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. Також санкції ввели США, Великобританія і Канада.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляв, що після завершення президентської каденції Лукашенка Київ офіційно називатиме його просто Олександром Лукашенком.