Тихановська відповіла, чи висуватиме вона свою кандидатуру в разі перевиборів у Білорусі
Білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська, яка виїхала до Литви, заявила, що питання її участі в можливих нових виборах президента Білорусі "не варте обговорення".
Білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська, яка, за офіційними даними білоруської влади, програла вибори президента, не відповіла прямо на запитання, чи балотуватиметься вона на можливих нових виборах.
Про це її запитали 21 серпня у Вільнюсі на пресконференції, яку транслював YouTube-канал in time Ukraine.
"Ви знаєте, це питання не варте обговорення, тому що наше головне завдання – це домогтися цих нових чесних, прозорих і відкритих виборів", – сказала опозиціонерка.
Перед цим Тихановська закликала провести в Білорусі нові вибори президента, а також пообіцяла повернутися у країну, якщо почуватиметься в безпеці.
Тихановська брала участь у виборах президента Білорусі й поїхала після них до Литви. У штабі кандидатки у президенти заявили, що її вивезли з країни за вказівкою влади. У Білорусі залишається її чоловік – блогер Сергій Тихановський (він сам планував балотуватися у президенти, але його заарештували незадовго до виборів).
З 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Інші кандидати набрали менше ніж по 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах розпочалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.
Тихановська сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори. 14 серпня вона оголосила про створення координаційної ради для передання влади в Білорусі. 18 серпня у штабі Тихановської заявили, що координаційна рада готова до переговорів із Лукашенком.
Чинний глава держави сказав, що не згоден на проведення повторних виборів, і звинуватив координаційну раду опозиції у спробі захоплення влади.
ЄС не визнав результатів виборів у Білорусі й вирішив запровадити санкції проти причетних до насильства і фальсифікацій.