Тихановська заявила, що бачить лише одне свідчення підтримки Лукашенка з боку Росії
За словами білоруської опозиціонерки Світлани Тихановської, із нею зв'язувалися представники багатьох держав, але з Росії до неї ніхто не звертався.
Єдиним свідченням підтримки Росією чинного президента Білорусі Олександра Лукашенка є його привітання з перемогою на виборах главою Кремля Володимиром Путіним.
Про це 27 серпня в ефірі радіостанції "Эхо Москвы" заявила білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська, яка брала участь у виборах і виїхала в Литву.
"Ми знаємо, що Володимир Путін привітав Лукашенка з перемогою на виборах. Але, я думаю, він побачив потім настрої людей, побачив усі ці демонстрації, які тривають проти. А інших якихось свідчень підтримки я не бачу", – сказала вона.
За словами опозиціонерки, із нею "зв'язувалися представники багатьох держав, серед яких представників РФ не було".
"Ми завжди відкриті до розмов, переговорів із лідерами всіх країн... Ви знаєте, що я хочу сказати – що проблема, яка зараз назріла в Білорусі, це абсолютно внутрішня проблема. Це питання демократії. Зараз не стоїть питання зовнішньої політики. Ми не вітаємо взагалі жодні втручання жодної із країн у внутрішню політику Білорусі", – підкреслила Тихановська.
Із 15-го до 24 серпня Путін і Лукашенко провели чотири телефонні розмови, темами яких були, зокрема, протести у Білорусі.
В інтерв'ю телеканалу "Россия 24", яке вийшло 27 серпня, Путін заявив про створення резерву силовиків для допомоги владі Білорусі, а також про те, що позиція РФ щодо подій у Білорусі більш нейтральна, ніж в інших країн, які, на його думку, намагаються втрутитися в те, що відбувається.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальниківх силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини. 25 серпня в Білорусі почалася друга хвиля затримань, у різних містах країни затримали 36 осіб і склали приблизно 100 протоколів.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб. Акції протесту відбуваються в Білорусі щодня.
Тихановська говорила, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори. 14 серпня вона оголосила про створення координаційної ради для передання влади в Білорусі. 18 серпня у штабі Тихановської заявили, що координаційна рада готова до переговорів із Лукашенком.
Чинний глава держави сказав, що не згоден на проведення повторних виборів, і звинуватив координаційну раду опозиції у спробі захоплення влади.
ЄС не визнав результатів виборів у Білорусі й вирішив ввести санкції проти причетних до насильства і фальсифікацій.