Трафік Telegram іде через сервери компанії, у якої простежують зв'язок із ФСБ – розслідування

У ГУР зазначали, що Telegram становить загрозу безпеці України
Фото: depositphotos.com

Незважаючи на заяви власника Telegram Павла Дурова про незалежність його платформи, трафік месенджера йде через сервери компанії, яка пов'язана з росіянином і Федеральною службою безпеки (ФСБ) РФ. Про це йдеться в опублікованому 10 червня матеріалі видання "Важные истории".

Його автори звертають увагу, що Дуров "ніколи не давав чіткої відповіді", що відбувається на серверах Telegram і хто може гарантувати збереження даних там.

"Важные истории" провели експеримент. За допомогою програми Wireshark ми записали трафік користувача в Росії в момент переписки з іншими людьми в Росії та за кордоном (усе за їхньою згодою). Так ми дізналися IP-адреси серверів, на які потрапили наші повідомлення. Вони належать маловідомій компанії GNM", – ідеться в матеріалі.

Журналісти з'ясували, що Global Network Management (GNM) розташована на островах Антигуа і Барбуда, компанія має офіс і команду у країні-агресорі Росії, а власником GNM є партнер Дурова із часів роботи із соцмережею "ВКонтакте" Володимир Веденєєв, уродженець російського Тольятті.

Колишній колега Дурова Антон Розенберг стверджує, що "той, хто контролює сервер, може дістати доступ до переписки".

"Конфіденційність сотень мільйонів користувачів Telegram [...] може бути під загрозою через те, що Дуров передав облаштування всієї інфраструктури месенджера одній компанії, яка де-факто розташована в Росії", – пише "Важные истории".

Там з'ясували, що до 2020 року IP-адреси Telegram, які сьогодні контролює GNM, належали компанії із Санкт-Петербурга "Глобалнет". До 2024 року, пишуть журналісти, бенефіціаром "Глобалнет" був Веденєєв, але потім він переписав компанію на своїх родичів – вони контролюють 96% компанії. Ще 4% належить Романові Венедиктову, який майже 10 років служив у Головному центрі випробування й управління космічних засобів міністерства оборони РФ.

"Глобалнет", зазначають розслідувачі, надає послуги зв'язку кільком російським держпідприємствам, зокрема Головному науково-дослідному обчислювальному центру (ГоловНДОЦ) управління справами президента РФ.

"Офіційно ГоловНДОЦ займається технічним забезпеченням самітів, прямих ліній і зустрічей за участю [нелегітимного президента РФ] Володимира Путіна, а неофіційно це, по суті, закритий аналітичний центр, який працює на користь ФСБ, ФСО [Федеральної служби охорони], МВС і міноборони. ГоловНДОЦ займається масовим стеженням за росіянами в інтернеті й за допомогою ботів просуває кремлівську пропаганду в соцмережах", – стверджує медіа.

Автори розслідування наголошують, що "за останні роки накопичилося чимало свідчень того, що російським спецслужбам надходять дані про користувачів Telegram без фізичного доступу до їхніх пристроїв і без зламу".

Контекст:

Telegram – це зашифрований месенджер, який з'явився 2013 року. Його засновник, росіянин Павло Дуров, до цього запустив російську соцмережу "ВКонтакте", заборонену в Україні. 27 лютого 2022 року, після того, як почалося повномасштабне вторгнення російських військ в Україну, Дуров заявив, що може обмежити використання Telegram у зв'язку з "українськими подіями", але за кілька хвилин передумав.

Платформа Telegram становить низку загроз безпеці України, зазначали в Головному управлінні розвідки Міноборони України в лютому 2024 року. У березні в СБУ повідомили, що бачать "чітку співпрацю адміністрації Telegram із Роскомнаглядом і ФСБ", водночас Telegram не дослухається до прохань України так, як дослухається до прохань Росії.