Трамп обіцяє ввести санкції проти РФ за умови, у виконання якої не вірить сам – NYT
Президент США Дональд Трамп оголосив нову умову для запровадження жорстких американських санкцій проти країни-агресора Росії, хоча розуміє, що цієї умови майже напевно не буде виконано. Про це йдеться в аналітичній статті The New York Times, яку опублікували 13 вересня.
Публікації NYT передувала заява Трампа про те, що він застосує санкції проти РФ лише за умови, що "всі країни – члени НАТО зроблять те саме", зокрема припинять купувати російську нафту й запровадять високі тарифи для Китаю.
Видання наголошує, що поки це остання вимога глави Білого дому з низки інших, які він оголошував раніше, відтерміновуючи обмеження для агресора. Після зустрічі Трампа з нелегітимним президентом Росії Володимиром Путіним на Алясці 15 серпня глава Кремля не зробив жодного із кроків для встановлення миру в Україні і прямо не погодився на переговори із президентом України Володимиром Зеленським, хоча не відкинув їх. Він запропонував провести зустріч на рівні лідерів у Москві, розуміючи, що Україна не пристане на цю пропозицію.
Відтоді Росія випробувала оборону НАТО в новий спосіб: російські безпілотники масовано порушили повітряний простір Польщі. Це викликало стурбованість серед європейських лідерів, а Трамп звинуватив Альянс у недостатній протидії Росії.
У соціальній мережі Truth Social Трамп закликав країни НАТО "не марнувати час, енергію і гроші США" і ввести тарифи для Китаю на рівні 50–100%, пообіцявши скасувати їх після завершення російсько-української війни.
NYT пригадує, що раніше Трамп під час телефонної розмови заявив європейським лідерам, що хоче, щоб вони скоротили закупівлі російської нафти. Але цієї умови, на думку автора публікації, "майже напевно не буде виконано, про що Трамп і його радники знають". Він зазначив, що найбільшими європейськими покупцями російської нафти є дві країни з автократичними лідерами, якими захоплюється пан Трамп, – Угорщина й Туреччина. А вони навряд чи зупиняться, вважає журналіст. Він наголосив, що глава Білого дому "неодноразово брязкав зброєю щодо дій проти Росії, але залишив собі привід утриматися від них". Відтоді мало що змінилося: зустрічей лідерів не відбулося, а РФ і далі завдає ударів по Україні.
Також NYT зазначила, що після вторгнення в Польщу російських дронів президент США хоча й засудив цей крок, усе ж спробував знайти виправдання РФ, припустивши, що ці БПЛА могли випадково залетіти у європейську країну. Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск і міністр закордонних справ Радослав Сікорський відповіли на це запереченням.
Контекст:
Санкції проти Росії ввели у відповідь на її напад на Україну ще 2014 року. Після повномасштабного вторгнення російських військ 24 лютого 2022 року обмеження суттєво розширили.
У серпні 2025 року Трамп заявив, що можуть настати "дуже серйозні наслідки", якщо країна-агресор Росія не сяде за стіл переговорів з Україною, і погрожував "втрутитися", якщо за два тижні не буде прогресу (цей строк уже минув). Наступного дня Трамп пригрозив РФ "економічною війною", якщо вона відмовиться від переговорів з Україною.
7 вересня Трамп оголосив, що готовий до другого етапу санкцій проти Росії.