Трамп заявив, що заохочуватиме РФ атакувати союзників по НАТО, які "не платять за оборону"
Колишній президент США Дональд Трамп, який бере участь у президентській кампанії у 2024 році, заявив, що "заохочуватиме" країну-агресора РФ атакувати союзників Вашингтона по НАТО, якщо вони не дотримуються принципів витрат на оборону в Альянсі. Про це Трамп сказав 10 лютого на передвиборчому мітингу у штаті Південна Кароліна, його цитує CNN.
За словами Трампа, "один із президентів великої країни" у якийсь момент запитав його, чи будуть США захищати їхню країну в разі нападу Росії, навіть якщо вони "не заплатять" внеску на оборону.
Американський політик зазначив, що у відповідь сказав йому: "Ні, я б вас не захищав".
Трамп додав, що "заохочував би їх [РФ] робити все, що вони, чорт забирай, хочуть".
"Ви маєте платити. Ви маєте сплатити свої рахунки", – наголосив експрезидент США.
У Білому домі слова Трампа назвали "жахливими й безглуздими".
Як зазначив представник Білого дому Ендрю Бейтс, "заохочувати вторгнення у країни наших найближчих союзників із боку кривавих режимів – це жахливо й ненормально", і "це ставить під загрозу американську національну безпеку, глобальну стабільність і нашу економіку всередині країни".
Контекст:
Перед президентськими виборами 2016 року Трамп заявляв, що не має наміру автоматично продовжувати гарантії безпеки 28 членам НАТО, якщо його оберуть президентом. Він також говорив, що зобов'яже країни – члени НАТО платити за підтримку й захист із боку Вашингтона.
У липні 2018 року Трамп розкритикував союзників за недостатнє фінансування НАТО. Він заявляв, що країни НАТО мають витрачати на оборону 2% ВВП "негайно". За даними ЗМІ, Трамп на закритому засіданні вимагав від союзників по НАТО збільшити витрати на оборону до 4% ВВП.
9 грудня 2023 року The New York Times написала, що європейські союзники США побоюються, що в разі другої перемоги Трампа на президентських виборах у листопаді 2024 року Сполучені Штати можуть вийти з НАТО.
14 грудня Конгрес США схвалив закон, який не дозволяє жодному президенту вивести Сполучені Штати з НАТО без схвалення Сенату або закону Конгресу.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг вважає, що США будуть "віддані трансатлантичному партнерству" незалежно від результатів президентських виборів у країні.