Трампа викликали в Конгрес для давання свідчень під присягою

Процедура давання свідчень Трампом має містити перехресний допит
Фото: EPA
У юридичному комітеті Палати представників США уточнюють, що експрезидента США Дональда Трампа викликали для давання свідчень після того, як його юристи надали відповідь на резолюцію про імпічмент, "заперечуючи неспростовні факти про дії президента 6 січня".

Обвинувачі від Палати представників США звернулися до 45-го президента Дональда Трампа з вимогою дати свідчення під присягою в межах процедури його імпічменту. Про це 4 лютого повідомила пресслужба юридичного комітету нижньої палати Конгресу.

Трамп має дати свідчення про його дії 6 січня, у день штурму Капітолія, у період із 8-го до 11 лютого. Зазначено, що процедура міститиме перехресний допит.

Пресслужба уточнює, що лист Трампу надіслали після того, як його юристи надали відповідь на резолюцію про імпічмент, "заперечуючи неспростовні факти про дії президента 6 січня". У відповіді юристи Трампа стверджували, що "45-й президент Сполучених Штатів чудово виконував свою роль президента, у всі часи роблячи те, що, на його думку, було в інтересах американського народу".

31 січня Трамп призначив двох нових адвокатів, які очолять захист у судовому процесі у справі про імпічмент, після того, як попередня команда захисту відмовилася брати участь у процесі щодо імпічменту лише за тиждень до початку через розбіжності стосовно лінії захисту.

Трампу загрожує імпічмент через події 6 січня, коли він закликав своїх прибічників іти до будівлі Конгресу, де в той момент мали оголосити переможцем виборів Джо Байдена. У підсумку учасники протесту взяли будівлю Конгресу штурмом. Унаслідок заворушень загинуло п'ятеро людей, серед них і офіцер поліції Капітолія, а у Вашингтоні через це оголосили надзвичайний стан.

Після цього Палата представників – нижня палата Конгресу США – на засіданні 13 січня проголосувала за імпічмент Трампа. Автори резолюції висунули йому одне обвинувачення – у підбурюванні до масових заворушень.

Резолюцію не встигли передати в Сенат до 19 січня, коли відбулося останнє засідання верхньої палати Конгресу перед інавгурацією Байдена. Із 20 січня Трамп уже не є президентом США. Однак якщо його визнають винним, Сенат зможе провести ще одне голосування і забрати у нього право обіймати будь-яку федеральну посаду, тобто заборонити знову балотуватися у президенти. Окрім того, у разі визнання винним у Трампа відберуть президентські пільги.

25 січня Палата представників передала в Сенат резолюцію про імпічмент Трампа.

Це вже друга спроба оголосити Трампу імпічмент. Уперше процедуру запустили у вересні 2019 року. Її причиною став скандал, який почався після публікацій The Washington Post і The New York Times про ймовірний тиск глави Білого дому на президента України Володимира Зеленського під час телефонної розмови 25 липня. У розмові з ним Трамп порушив питання про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина колишнього віцепрезидента, свого суперника на президентських виборах Джо Байдена. Зеленський пообіцяв Трампу, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію". У підсумку Палата представників оголосила йому імпічмент, а Сенат відхилив обидві статті обвинувачення.

Трамп став третім лідером в історії США, щодо якого було запущено процедуру імпічменту, і єдиним, якому Палата представників оголосила імпічмент двічі. До нього розгляд вели щодо Ендрю Джонсона та Білла Клінтона.