"Трубити про дружбу невигідно". Прем'єр Індії скасував щорічну зустріч із Путіним через ядерні погрози Україні – Bloomberg
Скасування саміту підтвердив спікер Путіна Дмитро Пєсков, повідомило ТАСС. Причин не уточнював. У МЗС Індії на запит агентства про коментарі щодо цього не відповіли.
За словами джерел, Моді вирішив не проводити щорічний особистий саміт із Путіним через те, що той пригрозив застосувати ядерну зброю у війні проти України.
Відносини між Індією і Росією залишаються міцними, але "трубити про дружбу на цьому етапі може бути невигідно для Моді", сказав високопосадовець, який попросив не називати його імені через делікатність питання.
Це буде вдруге з 2000 року, коли лідери Індії та Росії не проведуть щорічної особистої зустрічі. Традицію встановили відтоді, як відносини між країнами були зведені в ранг стратегічного партнерства. Досі зустріч, яка зазвичай відбувається у грудні, скасовували лише раз – 2020 року, у розпал пандемії COVID-19.
Одне з джерел Bloomberg серед російських чиновників вважає, що рішення Індії про скасування зустрічі в грудні "стало очевидним" під час вересневого саміту Шанхайської організації співробітництва в Самарканді, коли Моді на двосторонній зустрічі закликав Путіна прагнути миру в Україні.
Bloomberg зазначає також, що після початку вторгнення РФ в Україну Індія стала "однією із найбільших націй, що вагаються", і намагається балансувати між Москвою, основним постачальником зброї і дешевих енергоносіїв, і США та їхніми союзниками, які ввели санкції і встановили граничні ціни на російську нафту.
Контекст:
Індія є учасницею QUAD ("Чотиристоронній діалог із питань безпеки"), до якого також входять Японія, США й Австралія. З цієї четвірки лише Індія не засудила вторгнення Росії в Україну. Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда вимагав від індійського колеги реакції щодо військового вторгнення РФ до України.
Навесні Індія різко збільшила закупівлі російської нафти, що частково пом'якшило для Росії наслідки санкцій.
30 вересня на засіданні Радбезу ООН Індія, а також Габон, Китай і Бразилія, утрималася під час голосування за резолюцію із закликом не визнавати анексію Росією окупованих територій України.
За даними Reuters, з 24 лютого до 20 листопада імпорт товарів із Росії до Індії зріс майже вп'ятеро, до $29 млрд, якщо порівнювати з таким самим періодом рік тому (було $6 млрд).
Глава МЗС України Дмитро Кулеба в інтерв'ю індійському каналу NDTV у грудні звернув увагу, що можливість для Індії купувати російську нафту за низькою ціною пов'язана з тим, що українці страждають від російської агресії. "Якщо ви купуєте дешеву російську нафту, зробіть більше для допомоги Україні сьогодні, а також для припинення війни завтра", – заявив Кулеба.