Яценюк: Сьогодні Росія виторговує за нафту і газ більше, ніж до війни з Україною. Вони не втратили жодного цента
"Цю "заправку" ніхто не відміняв. Тому що – що таке Росія? Це чиста заправка. На чому вони стоять? Газ, нафта. У них нічого більше немає. Решту вони або вкрадуть, або куплять за гроші, які вони виторгують за нафту і газ. А сьогодні так, на хвилинку, вони виторговують за нафту і газ більше, ніж вони виторговували до війни. Тому що ціни зросли. Обсяги в них упали постачання нафти й газу, ціни зросли. І вони не втратили ні цента. Тобто це, вважайте, плюс-мінус $1 млрд на день у них доходи", – сказав Яценюк.
Він звернув увагу, що на $1 млрд на день "можна воювати довго" і списувати Росію з рахунків було б некоректно.
"Я вже не кажу про корисні копалини додаткові, про природні ресурси й про масу радянської зброї, яку совєти виробляли десятками років, яка залишилася на складах у Росії і яку Росія використовує проти нас", – зазначив він.
Політик також наголосив, що росіяни, по суті, воюють не самі – вони організовують альянси. Основними покупцями російської нафти, за його словами, зараз стали Китай та Індія, а перепродажем активно займається Єгипет.
"А найбільше товарообіг збільшився – знаєте з ким у росіян? З турками. Ми повинні слідкувати не тільки за словами. Слова – це дуже добре... Мені ж цікаво подивитися за діями: а що стоїть за цим? А виявляється, що на словах одне, а на ділі трошки інше. І це "трохи інше" фактично підтримує Росію у війні проти України", – додав Яценюк.
Яценюк: Після звільнення ЗСУ Херсона Путін повинен застрелитися. Повний текст інтерв'ю
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Захід ввів проти РФ кілька пакетів санкцій, а також став відмовлятися від російських нафти й газу і шукати їм альтернативу. Зокрема, ембарго на імпорт російських нафти і газу вже запровадили США, Канада й Австралія, Великобританія до кінця 2022 року має намір повністю відмовитися від постачання російських енергоносіїв.
У межах санкційних заходів із 5 грудня ЄС припинить купувати російську нафту, яку імпортують морським шляхом, а з 5 лютого 2023 року – усі нафтопродукти. Окрім того, ЄС погодився запровадити стелю цін на російську нафту, яку експортують сухопутними шляхами або трубопроводами, й обговорює такий самий захід щодо газу.
Проте радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк 23 травня заявив, що Європа й далі спрямовує до Москви €1 млрд на день, купуючи нафту і газ.
У червні старший радник з енергетичних питань Держдепу США Амос Хохштайн заявив, що Росія заробляє на експорті енергоресурсів більше, ніж до початку повномасштабної війни проти України.
Згідно з опублікованим у вересні аналізом фінського Центру досліджень енергії і чистого повітря (CREA), доходи Росії від продажу енергоносіїв перевищують витрати на війну проти України.