"Ці божевільні намагаються нас тут лякати". Лукашенко відповів Польщі на погрози щодо повного закриття кордону з Білоруссю. Відео

Лукашенко назвав польських політиків дикими божевільними
Фото: ЕРА
Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, упевнений, що польська сторона своїми заявами про повне закриття кордону з Білоруссю намагається налякати білоруську владу та грає на загострення ситуації. Про це він заявив 22 листопада на зустрічі з губернатором Гродненської області Володимиром Караніком, повідомляє БЕЛТА.

"Ви, напевно, чуєте, що лунають постійно погрози з боку цих диких політиків та керівників Польщі: кордон закриємо, "Кузницю" закриють – прикордонний перехід залізничний. І так далі, тощо. Я в цьому плані тільки можу сказати: закриють – будь ласка. Якщо зручніше, закривайте. Але треба спершу подумати, як вони спілкуватимуться з Росією, Китаєм, узагалі зі сходом. Поїдуть через Донбас. А там хлопці різкі. Вони їх швидко відбудують", – заявив Лукашенко.

Він переконаний, що влада Польщі тисне на Білорусь, щоб вирішити власні проблеми.

"Їм треба вибити з Євросоюзу ці мільярди доларів, а Євросоюз не дає, бо не відповідають стандарту Євросоюзу. Вони намагалися розв'язати свої внутрішні та зовнішні проблеми через тиск на Білорусь та показати, хто винен у проблемах Польщі. Ви ж знаєте, там проти абортів піднявся натовп, матері вже піднялися – пропустіть біженців, захищають їх, у фермерів там багато проблем", – сказав Лукашенко.

Під час зустрічі Лукашенко назвав вибори президента Польщі, на яких у липні 2020 року переміг Анджей Дуда, сфальсифікованими та керованими ззовні.

Відео: Информационное агентство БелТА / YouTube

Контекст:

Цьогоріч у країнах Євросоюзу, які межують із Білоруссю, загострилася проблема нелегальної міграції з країн Близького Сходу. У ЄС спочатку заявляли, що Білорусь навмисно послабила контроль над кордоном зі свого боку, згодом Олександра Лукашенка, який при владі у країні, звинуватили не просто в послабленні контролю, але в організації потоків нелегальної міграції.

У Євросоюзі повідомляли, що мігрантів до Білорусі запрошують через білоруські диппредставництва. За інформацією української розвідки, на території третіх країн створено "вербувальні центри", де людям пропонують за плату доправити їх до Євросоюзу та під виглядом туристів везуть до Мінська. За даними видання Welt am Sonntag, Білорусь подвоїла кількість авіарейсів із країн Близького Сходу, їх найчастіше використовують нелегали для подальшої міграції до країн ЄС.

У Литві стверджують, що частина мігрантів прибуває до Білорусі з Росії.

14 листопада секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив, що на території Білорусі перебуває приблизно 16 тис. нелегальних мігрантів.

За інформацією польських правоохоронців, серед мігрантів, які намагаються незаконно перетнути кордон, громадяни Сирії, Іраку, Лівану та інших країн.

Уранці 8 листопада білоруські ЗМІ повідомили, що до кордону з Польщею вирушила численна колона мігрантів, їх супроводжують люди у військовій формі. Дійшовши до кордону, мігранти розбили табір і залишаються там і зараз. Вони також неодноразово намагалися зламати загородження на кордоні.

У зв'язку із цим міністерство оборони Польщі підвищило готовність військ територіальної оборони на кордоні з Білоруссю та скерувало для патрулювання кордону з Білоруссю військові вертольоти. Станом на 15 листопада кордон охороняють, за офіційними даними, 15 тис. солдатів польської армії, 4 тис. прикордонників та 2 тис. поліцейських.

15 листопада Рада Євросоюзу ухвалила рішення посилити санкції проти режиму Лукашенка за створення міграційної кризи в Європі.

Через міграційну кризу 15-го та 17 листопада телефонні розмови з Лукашенком провела Меркель. Вони домовилися, що проблему нелегальних мігрантів загалом виносять на рівень ЄС та Білорусі. За даними ЗМІ, Лукашенко, зокрема, просив Меркель зняти санкції ЄС проти Білорусі, а також визнати його президентом республіки.

Про те, що Польща не визнає домовленостей щодо розв'язання міграційної кризи, яких буде досягнуто без її участі в переговорному процесі, 16 листопада заявив президент Дуда під час телефонної розмови з главою ФРН Франком-Вальтером Штайнмаєром, коментуючи розмову Меркель із Лукашенком.

21 листопада під час спільної пресконференції в Таллінні з естонською колегою Каєю Каллас глава уряду Польщі Моравецький заявив, що Польща не відкидає повного закриття кордону з Білоруссю для здійснення економічного тиску на режим Лукашенка з метою деескалації ситуації на польсько-білоруському кордоні, повідомив "Укрінформ".