У Білорусі заявили, що робітників закликали до страйків "зарубіжні партнери"

Працівники Мінського тракторного заводу приєдналися до загальнонаціонального страйку 17 серпня
Фото: EPA

Протестами робітників білоруських заводів і видобувних підприємств керували ззовні, намагаючись розхитати колективи, заявив заступник прем'єр-міністра Білорусі Юрій Назаров.

Заклики влаштовувати страйки на машинобудівних і видобувних підприємствах Білорусі виходили не від їхніх робітничих колективів, заявив 30 серпня заступник прем'єр-міністра країни Юрій Назаров у коментарі телеканалу "Беларусь 1".

"Ми бачили, що заклики до страйків виходили ззовні. Намагалися розхитати колективи великих промислових підприємств – МТЗ, МАЗ, БелАЗ, МЗКТ, "Беларуськалия". Так, ці спроби певне сум'яття і незручність нам приносили. Кому комфортно працювати, коли на прохідній зустрічають із криками, лясканням у долоні, свистом, плакатами", – сказав він.

Назаров розповів, що до робітників підприємств, на яких намагалися організувати протести, зверталися представники партнерських компаній із закликом не допустити розриву коопераційних зв'язків.

"Наприклад, продукцію "Гродно Азоту" далі переробляють на інших підприємствах концерну "Белнефтехим". Тому багато трудових колективів звернулося до працівників "Гродно Азоту", щоб вони спочатку подумали, перш ніж зупиняти своє виробництво, тому що це порушить технологічний ланцюжок",  уточнив чиновник.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко доручив закрити із 24 серпня підприємства, які брали участь у страйках.

Рудники "Беларуськалия" 17 серпня припинили видобування руди, працівники вимагали відставки Лукашенка і зміни президента. На загальнонаціональний страйк у Білорусі 17 серпня вийшли також працівники Білоруського металургійного заводу, БелАЗ, Мінського заводу тракторних тягачів, Мінського тракторного заводу та інші. До страйку приєдналися працівники підприємств "Гродножилстрой" і "ГродноПромстрой".

Лукашенко заявляв, що робітників "Беларуськалия", які страйкують, можуть замінити на українських шахтарів. У відповідь українські шахтарі почали записувати відеозвернення до своїх білоруських колег із хештегом #українськіШахтаріНеШтрейкбрехери.

Із 9 серпня в Білорусі тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента, які тривали з 4-го до 9 серпня, сфальсифіковано. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів було затримано понад 7 тис. демонстрантів (багатьох із них уже відпустили), сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло чотири учасники мітингів.

30 серпня у Мінську та інших містах Білорусі відбулися масові протести. У столиці протестувальники підійшли до Палацу незалежності привітати Лукашенка із 66-річчям. Демонстранти принесли президенту "подарунки", зокрема чорну труну з вінками і картонного таргана. Зранку у столицю силовики стягнули військову техніку.

На акціях протесту в Білорусі 30 серпня затримали 140 осіб. За даними правозахисників, серед затриманих були неповнолітні й один громадянин Росії.

Високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель від імені Євросоюзу 11 серпня заявляв, що вибори в Білорусі "не були ні вільними, ні справедливими", а влада застосувала "непропорційне і неприйнятне насильство" до протестувальників.

28 серпня міністри закордонних справ ЄС домовилися ввести санкції проти білоруських високопосадовців через фальсифікації виборів і насильство проти мітингувальників.