У Білому домі бачать ознаки того, що Росія може консультувати Іран щодо "передових методів" придушення протестів
В адміністрації Джо Байдена припускають, що Росія може консультувати Іран щодо придушення протестів. Про можливість такої "підтримки" з боку кремлівського режиму, який має багатий досвід у боротьбі з інакодумством, заявили координатор зі зв'язків з громадськістю Ради національної безпеки Джон Кірбі та прессекретарка Білого дому Карін Жан-П'єр на брифінгу 26 жовтня, стенограму якого оприлюднили на офіційному сайті Білого дому.
"Ми стурбовані тим, що Москва може консультувати Тегеран щодо передових методів управління протестами, спираючись на великий досвід Росії у придушенні відкритих демонстрацій. Докази того, що Іран допомагає Росії вести війну проти України, очевидні та загальнодоступні. Водночас що ближчими стають Іран і Росія, то більше вони стають ізольованими", – зазначила Жан-П'єр.
Вона додала, що Сполучені Штати надсилають дуже зрозумілий і чіткий меседж Ірану: "Припиніть вбивати своїх громадян і припиніть передавати Росії зброю, щоб убивати українців".
"Ми, як і раніше, віддані забезпеченню того, щоб винні в жорстокому розгоні цих відважних протестувальників були притягнуті до відповідальності", – наголосила прессекретарка.
Журналісти згодом запитали в Кірбі, чи має американська адміністрація підтвердження того, що Москва може підтримувати репресії Ірану проти його цивільного населення.
"Я не вдаватимуся в подробиці про джерела інформації тут, на трибуні. Карін [Жан-П'єр] не висувала жодних звинувачень. Вона наводила факт: ми знаємо, що вони можуть розглядати можливість якоїсь підтримки здатності Ірану розправитися з протестувальниками. І, на жаль, у Росії є досвід у цьому", – відповів він.
Кірбі на прохання уточнити формулювання додав, що в адміністрації США "бачать ознаки того, що вони [влада РФ], можливо, розглядають можливість допомогти в навчанні іранців придушенню протестувальників".
За його словами, у Білому домі "дивитимуться, куди це піде".
"Але це просто ще один приклад того, як Росія та Іран зараз працюють разом, щоб порушувати не тільки права людини і громадянські права людей в Ірані, але й, звісно, наражати на ще більшу небезпеку життя українців", – пояснив він.
Контекст:
22-річна Махса (Джина) Аміні із Саккеза (Курдистан) 13 вересня приїхала до Тегерана із сім'єю і її затримали за нібито неправильне носіння хіджаба. Родичам сказали, що її відпустять після "сеансу перевиховання".
Свідки сказали, що Аміні побили у фургоні для затриманих, за три дні після затримання вона померла. Поліція факт побиття заперечує, заявляючи, що студентка померла від серцевого нападу. 17 вересня Аміні поховали.
Її смерть спричинила протести проти обмежень свобод в Ірані, зокрема – жорсткі правила носіння одягу. Протести охопили більшість провінцій Ірану. За оцінкою Reuters, це наймасовіші мітинги з 2019 року, коли в Ірані відбувалися протести через ціни на пальне. Тоді під час придушення мітингів було вбито, за даними агентства, майже 1500 осіб.
З 23 вересня в Ірані почалися також проурядові марші, учасники яких закликали до страти бунтівників, повідомили Reuters та Al Arabiya. Вони скандували: "Порушників Корану потрібно стратити", вигукували: "Смерть Америці" та "Смерть Ізраїлю", а антиурядових демонстрантів засудили як "солдатів Ізраїлю". Тегеран також звинуватив США у використанні заворушень для спроб "дестабілізувати ситуацію в країні".
Станом на 26 вересня щонайменше 76 людей загинули в Ірані через силові розгони загальнонаціональних протестів, що почалися після смерті Аміні, повідомляла неурядова організація Iran Human Rights, що базується в Норвегії.
Протести в Ірані тривають уже більше як місяць і не слабшають, а до кінця жовтня зафіксували тенденцію до загострення.