У Білорусі Telegram-канал Тихановського "Страна для жизни" занесли до списку екстремістських

Тихановський перебуває під арештом
Фото: svaboda.org
Влада Білорусі занесла у "Республіканський список екстремістських матеріалів" Telegram-канал, чат-бот і чат "Страна для жизни" білоруського опозиційного блогера Сергія Тихановського, а також Telegram-канал однойменного фонду. Про це 16 липня повідомило "Еврорадио".

Рішення про занесення ресурсів до списку екстремістських суд Центрального району Мінська ухвалив 12 липня.

Контекст:

Тихановський – білоруський блогер, автор YouTube-каналу "Страна для жизни" (у нього понад 330 тис. підписників). У травні 2020 року Тихановський оголосив про намір брати участь у президентських виборах у Білорусі, того самого місяця його взяли під варту.

ЦВК відмовила в реєстрації Тихановського кандидатом у президенти, після чого про намір балотуватися в президенти заявила його дружина Світлана. Тихановську зареєстрували кандидатом, навколо її кандидатури об'єдналися штаби інших опозиційних кандидатів, яких не допустили до виборів.

11 березня Слідчий комітет Білорусі висунув остаточне обвинувачення Тихановському та іншим фігурантам кримінальної справи, в якій він проходить. Йому інкримінують чотири статті Кримінального кодексу Білорусі: ч. 1 ст. 293 (організація масових заворушень); ч. 3 ст. 130 (розпалювання соціальної ворожнечі); ч. 2 ст. 191 (перешкоджання роботі ЦВК); ч. 1 ст. 342 (організація дій, що грубо порушують громадський порядок).

Президентські вибори в Білорусі відбулися 9 серпня. За офіційними даними, перемогу на них здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року, за нього проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували впевнену перемогу Тихановської.

Після виборів у Білорусі почалися масові акції протесту незгодних із їхніми результатами (на піку в мітингах брало участь по кілька сотень тисяч осіб, від початку 2021 року протестна активність спала).

За даними правозахисного центру "Весна", із серпня на акціях затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. Станом на 16 червня у Білорусі визнано політичними в'язнями 493 людей.

Тихановська після виборів була змушена покинути Білорусь.