У Білорусі визнали екстремістським Telegram-канал правозахисного центру "Весна"
У місті Гомель (Білорусь) суд 30 грудня визнав екстремістськими матеріалами інформаційну продукцію Telegram-каналу правозахисного центру "Весна". Про це повідомили у Telegram самі правозахисники.
"Весна" – білоруська неурядова правозахисна організація, створена 1996 року. На початку 2000-х режим Олександра Лукашенка, який називає себе президентом Білорусі, позбавив її реєстрації за підтримку політв'язнів та моніторинг порушень прав людини. Наразі у білоруських в'язницях перебуває сім представників центру, повідомляє "Радіо Свобода".
Контекст:
Із 2020 року в Білорусі триває політична криза, пов'язана з виборами президента. За офіційними даними, перемогу на них здобув Лукашенко, який перебував при владі з 1994 року, за нього проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували впевнену перемогу Тихановської.
Після виборів у Білорусі розпочалися масові акції протесту незгодних із їхніми результатами (на піку у мітингах брало участь по кілька сотень тисяч людей, 2021 року протестна активність припинилася).
За даними центру "Весна", із серпня на акціях затримали понад 25 тис. людей. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. Політичними в'язнями у країні визнано сотні людей.
Силовики масово затримували журналістів опозиційних видань – "Наша Ніва", TUT.BY, TAM.BY, "Белсат", "Радые Свабода", Tribuna, "Наша гiсторыя" та інших.
У липні силовики прийшли з обшуками до юристів "Весни". Після президентських виборів організація активно висвітлює події, пов'язані з мітингами і репресіями проти їхніх учасників, веде списки політв'язнів. Окрім "Весни", обшуки провели в офісах десятка білоруських громадських організацій по всій країні. Згодом стало відомо про затримання керівника "Весни" Олеся Біляцького. Він досі перебуває під арештом. Правозахисника обвинувачують в ухиленні від сплати податків.